Gündem Haberleri

  Rektör Aşkın, Ağar'ı ziyaret etti

  A.A.
  02.02.2006 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı ziyaret etti.

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Prof. Dr. Aşkın ile ilgili davaya değinirken, “Bu dava, siyasi bir veçhe içine girmeseydi, hukuki çerçevesinin dışına çıkmasaydı daha iyi olurdu” dedi. Mehmet Ağar, Celal Bayar Köşkü'nde gerçekleşen ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Aşkın'ın tutukluluk döneminde, DYP Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Turan başkanlığındaki bir bilim heyetinin konuyla yakından ilgilendiğini söyledi.

  Hedeflerinin, Türkiye'de hukukun egemen olması, hak ve özgürlüklerin alabildiğine genişlemesi ve Batı standartlarındaki demokrasinin yakalanabilmesi olduğunu anlatan Ağar, üniversitelerin de bir özgürlük alanı olması gerektiğini ifade etti. “Bu dava, siyasi bir veçhe içine girmeseydi, hukuki çerçevesinin dışına çıkmasaydı daha iyi olurdu” diyen Ağar, şunları kaydetti:

  “Buna herkesin dikkat göstermesi lazım. Rektörün de bu konuda dikkatli davrandığını görüyorum. Meselenin hukuk çerçevesi içinde halledilmesi gerekir diye düşünüyorum. Zaman zaman insanların başına böyle sıkıntılar geliyor, geçiyor. Fakat bütün bunların içinden sonuç olarak nihai karar yargı ile tamamlanacaktır. Kendilerinin bu konudaki rahatlık ve kararlılıklarını gördüm.”

  Türkiye'de herkesin işinin, dünyaya örnek olacak bir hukuk devletinin var edilmesi olduğunu kaydeden Ağar, bu tür olayların, yargı ve üniversiteler konusunda yapılacak reformların önemini gündeme getirdiğini söyledi.
  Ağar, demokrasinin olmazsa olmaz şartının, hukuk devleti olma özelliğinin mutlak suretle sağlanması olduğunu belirterek, temel hedeflerinin, Türkiye'de demokrasiyi yüksek standartlara kavuşturacak hukuk devletini tesis etmek olduğunu ifade etti.

  PROF. DR. AŞKIN

  Prof. Dr. Yücel Aşkın da Ağar'ın görüşlerine katıldığını belirterek, “Bunun Cumhuriyet için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerek” dedi. Dönem dönem çeşitli krizlerin yaşanabileceğini, ancak bunların toplumda birtakım safların oluşması, görüş ayrılıklarının derinleşmesi anlamında düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aşkın, “Bunu kurumları gözden geçirebilmemiz için bir fırsat olarak değerlendirmemiz lazım. Temel hedefimiz hukuk devletinin geliştirilmesine ve demokrasi kültürünün genişlemesine katkıda bulunmaktır” diye konuştu.

  “PARTİYE DAVET VAR MI?

  Mehmet Ağar, konuşmaların ardından bir basın mensubunun, Prof. Dr. Aşkın'ın siyasete gireceği yönünde açıklamaları bulunduğunu belirterek, “Sizin böyle bir davetiniz var mı” diye sorması üzerine, ”Siyaset şahsi talep işidir. Öyle bir arzu söz konusu olmadan bir davet anlamsız olur. Rektörün şu anda uğraştığı konular var. Onlar bitsin bir bakalım. Bildiğim kadarıyla Aşkın'ın siyasi eğilimi, tercihi farklı, ona da saygı duyarız” dedi.

  Prof. Dr. Aşkın ise şimdi bir kamu görevi bulunduğunu belirterek, ”15 ay daha sürem var. Bunu hakkıyla yerine getirmek istiyorum. İnsan, hayatının daha sonraki dönemi için belli bir yaştan sonra çok kesin programlar yapamıyor. Önce onu hakkıyla yerine getireyim, bitsin, ondan sonra her şey değerlendirilebilir” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı