Gündem Haberleri

  Rekora doyamadık!

  A.A.
  10.01.2006 - 13:25 | Son Güncelleme:

  1955'ten bu yana rekorları kayıt altına alan Guinness'e Türkiye'den ayda ortalama 20 başvurusu yapılıyor.

  İlk baskısı 1955 yılında yapılan Guinness Rekorlar Kitabı'na bugüne kadar 18 rekorla adını yazdıran Türkler, 2005 yılında da rekor denemelerine aralıksız devam etti. Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, rekor kırma fikrinin ilk kez İrlanda'da Guinness Bira Fabrikası'nın başkanı Hugh Beaver'in gittiği bir av partisindeki sohbet sırasında “Avrupa'daki en hızlı av kuşu hangisidir?” tartışmasından çıktığını belirtti.

  Prof. Dr. Kural, Beaver'in o tartışma sırasında bu tür sorulara yanıt verebilecek bir kitabın ilginç ve bilgilendirici olacağını öngördüğünü ifade ederek, Beaver'in bu fikrinin. Londra'da Norris ve Ross McWhirter kardeşler tarafından 1955 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'nı yayınlamasıyla hayata geçtiğini, günümüze kadar devam ettiğini ve en çok satan kitaplar arasında yer alarak rekor kırdığını bildirdi.

  Prof. Dr. Orhan Kural, Guinness'in Londra'daki merkezine yılda ortalama 70 bin kişinin “en” olmak için başvurduğunu belirtti. Kitapta çoğunlukla sıradışı başarıların yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Kural, her rekorun Guinness Rekorlar Kitabı'nda veya web sayfalarında yer almadığını söyledi. Prof. Dr. Kural, rekor kırılması durumunda bunun için para ödülü verilmediğini, bir sertifika ile ödüllendirildiğini, rekor sırasında fotoğraf çekimi yapılmışsa bunun için telif ücreti ödendiğini kaydetti.

  Prof. Dr. Orhan Kural, rekor için kendilerine telefon ve e-posta ile başvuru yapılıp, o rekor için özel kurallar tam yerine getirilmeden kimsenin rekor denemesine kalkışmaması gerektiğini de vurguladı. Prof. Dr. Kural, başvurudan yaklaşık 3 ay sonra komisyonda kabul edilen rekorların sertifikasının verildiğini, uygun görülmezse ise red yanıtının geldiğini belirtti.

  KONYA VE KAYSERİ REKORTMENLİKTE ÖNDE

  Türkler'in rekora meraklı bir millet olduğunu belirten Prof. Dr. Kural, kendilerine ayda ortalama 20 başvuru yapıldığını, bunların bir kısmının Guinness kategorisi dışında kaldığı için elendiğini kaydederek, Türkiye'den Guinness rekoru için en fazla başvurunun Konya ve Kayseri illerinden, en az başvurunun ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yapıldığını bildirdi. Prof. Dr. Kural, 2005 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için kendilerine 80'i aşkın başvurunun yapıldığını da anlatarak, bu başvuruların bir kısmının elendiğini, bir kısmı için ise yanıt beklendiğini söyledi.

  REKOR İÇİN ÇALIŞTIK

  Prof. Dr. Kural, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için geçen yıl kendilerine ulaşan bazı başvuruları şöyle sıraladı:

  -Tolga Han ve dans grubu, 'dünyanın en çeşitli dans kategorisi uygulayan grubu'.

  -Mimar Prof. Dr. Metin Hepgüler, 'dünyada en fazla ödül kazanan mimar'.

  -Antalya'daki Marmara Otelleri, 'dünyanın tümüyle dönebilen en büyük binası'.

  -Edirne'den Sabahattin Kaya, 'dünyada en hızlı kravat bağlama (2 saniye 29 salise).
  -Kayseri'den Hamza Aslan'ın dekor için yaptığı 'dünyanın en uzun masası' (uzunluk: 4.70 m, en: 2.94, yükseklik: 3.20 m).

  -Celal Bayar Üniversitesi'nden Ali Çamlıbel, 'dünyanın en hızlı geri takla atan adamı' (25 saniyede 50 geri takla atma).

  -Ankara'nın Çubuk ilçesinde bir kadının 'sağ memesinin altında 3. bir memesi olması'.

  -Mehmet Yücel, 'arabayla saatte 180 kilometre hızla giderken dakikada 50 kelime yazabilme'.

  -Ankara'dan Kenan Halis Kızıldağ, Bilgiç ve Üşengeç adlı çocuk oyunuyla 'dünyanın en uzun süren çocuk tiyatrosu' (15 yıl boyunca 5 bin kez perde açmak ve 248 bin seyirciye ulaşmak).

  -Alanya'da 15 Nisan 2006 Aşçılar Bayramı'nda yapılacak 'dünyanın en büyük muzlu pastası' (2601 metre uzunluk, 16 santimetre yükseklik).

  -İzmir'den felsefe öğretmeni Soner Karaali, 'dünyada ilk kez bir kavunun ikiye ayrılmış şekildeki ikiz üretimi'.

  -Erkan Güneş, 'ekmek arası jilet, çivi yeme'.

  -İstanbul Avcılar'dan Uğur Kudret Kunt, 'dünyanın en büyük bakır yüzüğünü yapma'.

  -Avukat Osman Güntay “iki gözbebeğini aynı yönde titretme' (saniyede 15-20 kere).

  -Bursa'da gazeteci Nejat Şekeroğlu 'boğazında küçük dili çift çatallı'.

  -Konya'da Mustafa Lamcı 'dünyanın en büyük ayakkabısı' (1025 numara 6.88 metre uzunluğunda).

  -Popüler müzik sanatçısı Metin Şentürk 'dünyanın en hızlı araba kullanan görme özürlüsü' (saatte 269 kilometre hız, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapılacak). Daha önceki rekor Güney Afrikalı görme özürlü Mike Nevma'ya ait.

  -Mehmet Zeki Özkan 'en fazla nikah şahitliği' (2 bin kez).

  -Çankırı Valiliği 'dünyanın en eski tuz ocağı' (2 bin yıllık). Ancak Mısır'da bir madenin 10 bin yıllık olduğu cevabı geldi.

  -Prof. Dr. Engin Meriç, '123 çeşit likör yapma'.

  -Yönetmen Türker İnanoğlu '8 yılda 6 bin 500 Türk filminden 5 bin 555 filmin afişini toplama'. Koleksiyon olduğu için elendi.

  -Diyarbakır'dan Armağan Güneş 'dünyanın en uzun süren öğrenciliği' (29 yıl aralıksız).”

  GUINNESS'E GİREN TÜRK REKORLARI

  Prof. Dr. Orhan Kural tarafından dosyası takip edilip, hazırlanıp, ardından Guiness Rekorlar Kitabı'na resmen kabul edilen rekorlar şunlar:

  -Adana'da Güney Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilen 'dünyanın en uzun çamaşır ipine asılan en fazla çamaşır' (33 bin 81 metre ip üzerine 42 bin 300 parça çamaşırın asılması 16 Mayıs 2004).

  -Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir İnönü'de organize edilen ve Hakan Zengin tarafından gerçekleştirilen bir paraşüt atlayışında açılan 433 metrekare büyüklüğündeki 'dünyanın en büyük bayrağı' (17 Haziran 2004).

  -İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli'nde gerçekleştirilen 'burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2 metre 79 santimetre uzağa fışkırtma' (1 Eylül 2004).

  -Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin 'dünya barışı için balon patlatması' (12 Mayıs 2004).

  -Yönetmen Safa Önal'ın yazdığı ve filmi çekilen 375 film senaryosu (5 Ağustos 2005).

  PROF. DR. KURAL'DAN ÖNCEKİ REKORLAR

  Prof. Dr. Orhan Kural Guinness Fahri Temsilciliği'ne başlamadan önce Türkiye adına kitapta yer alan rekorlar ise şöyle:

  -Kişi başına ekmek tüketiminde 'dünya birinciliği' (Yılda 199.6 kilogram).

  -Futbolcu Hakan Şükür'e ait Dünya Kupası'nda atılan 'en hızlı gol' (29 Haziran 2002).

  -Tevfik Esenç'in, 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini 'dünyada tek konuşan kişi olması'. (1992 yılında vefat etti)

  -Selçuk-Efes'te '20 bin kişinin aynı anda deve güreşi izlemesi'.

  -150 milimetre boyutunda 'dünyanın en büyük fosilinin' (foraminiferida) Türkiye'de bulunması.

  -Dünyanın 'en değersiz parası'nın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD= 1.672.449 TL). Bu rekorun değiştirilmesi için İngiltere'ye müracaat edildi.

  -Artvinli Mehmet Özyürek'in (8.8 santimetrelik) 'dünyanın en uzun burnu'.

  -Halterci Naim Süleymanoğlu'nun 1 ve Halil Mutlu'nun halterde kırdığı 3 farklı rekor.

  -Bilkent Üniversitesi'nce 'dünyanın en küçük mikrofonu'nun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron).

  -Edirne'de 1460 yılından beri aralıksız devam eden Kırkpınar yağlı güreşleri dünyanın en eski güreş organizasyonu.”

  Prof. Dr. Orhan Kural, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için istekli olanların “02122856688” numaralı telefona veya ”kural@itu.edu.tr” internet adresine başvurulabileceklerini kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı