Gündem Haberleri

  Rejim cevabı öz evlattan alır

  Selçuk ŞENYÜZ / LONDRA
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan: "Halep merkezinde şu anda rejim, tanklarıyla helikopterleriyle saldırı hazırlığı içinde. Devamlı irtibat halindeyiz. Dışişleri Bakanımız ile de sürekli müzakere ediyoruz. Temennimiz odur ki rejim burada gereken cevabı Suriye’nin öz evlatlarından alır."

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Londra Myfair İslamic Center’da Cuma namazı kıldı. Erdoğan namaz sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Elimizdeki bilgilere göre Ürdün, Suriye arasında ciddi bir çatışma yok. Fakat şu anda Halep’in kırsalında muhalif güçler hakimiyeti ellerinde tutuyorlar. Halep merkezinde şu anda rejim, tanklarıyla helikopterleriyle saldırı hazırlığı içinde. Tabii bugün neler olacağını henüz bilmiyoruz. Devamlı irtibat halindeyiz. Dışişleri Bakanımız ile de sürekli müzakere ediyoruz. Temennimiz odur ki rejim burada gereken cevabı Suriye’nin öz evlatlarından alır.”
  Daha sonra Erdoğan İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi. Downing Street 10 numaradaki görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında Erdoğan şöyle konuştu:

  Güç birliği yapmamız lazım

  “Suriye’deki gelişmeler gerçekten insani olmayan boyutta. Hele hele Halep’teki şu anda yapılmakta olan yığma hareketlerini göz önünde bulundurursak, kitle imha silahlarını kullanmaya yönelik yaptıkları açıklamaları dinlediğimiz zaman bunlara karşı duyarsız kalmamız asla mümkün değil. Atılması gereken adımlar neler ise inanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, el birliği ile bu adımları atmak durumunda kalacaktır. Elimizden geleni el birliği ile yapmamız lazım. Özgürlüklerin egemen olduğu barışın egemen olduğu bir dünyayı hep birlikte kurmamız lazım.”

  Rusya vetodan vazgeçmedi

  İngiltere Başbakanı Cameron da yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Suriye’de devam etmekte olan çok dehşet verici olaylar var. Bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Bu endişelerimiz devam etmekte. Özellikle Halep bölgesinde rejimin atabileceği gerçekten çok tehlikeli ve dehşet verici adımlar olabilmesi ihtimali bizi endişelendiriyor. Tabii bu kesinlikle kabul edilemez bir durum olacaktır. Böyle bir süreç içerisinde Suriye’deki rejimin görevden ayrılması gerekir. Ve uluslararası baskı da zaten bu süreç içerisinde devam edecektir. Bu rejimin bu şekilde devam etmemesi konusunda uluslararası baskıyı artırmaya devam edeceğiz. Halen Rusya vetosundan vazgeçecek noktaya ulaşmadı.”

  Kapıda karşıladılar

  İngiltere Başbakanı Cameron, 2020 Olimpiyatları için lobi yapmak üzere Londra’da olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Downing Street 10 numaradaki Başbakanlık binası girişinde kapı önüne çıkarak karşıladı. Erdoğan’ın konuta gelişi öncesinde Cameron’un kedisi Larry de kapının önüne çıktı. İki lider bir saatlik görüşme öncesi, Başbakanlık binasının girişinde basın mensuplarına poz verdi. Erdoğan akşam da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in olimpiyatlar dolayısıyla Buckingham Sarayı’nda verdiği resepsiyona katıldı. Başbakan saraya eşi Emine Erdoğan’la el ele geldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı