Gündem Haberleri

  'Reis' sayılmayınca mahkumiyeti düştü

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, halen yürürlüğünü sürdüren Medeni Kanun'un "evin reisi erkektir" hükmünü, ceza hukuku açısından tanımadı. Daire, eşine ait ruhsatsız silahı evdebulundurmaktan dolayı erkeğe, "evin reisi" olduğu gerekçesiyle verilen mahkumiyet kararını bozdu.

  Havran Asliye Ceza Mahkemesi,Ali ve Güllü Emre`ye ruhsatsız silah bulundurmaktan para cezası verdi ve bu cezayı erteledi.

  Bu kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Güllü Emre hakkındaki hükmü onarken, eşi Ali Emre hakkındaki kararı ise bozdu. Her iki kararı da oy birliğiyle alan Daire`nin, Ali Emre`yeyönelik bozma kararında, ``oluşa, dosya kapsamına ve diğer sanık GüllüEmre`nin, tüm aşamalarda tutarlı şekilde suça konu silahın ölen babasından kendisine kaldığını ve sahiplenerek evde bulundurduğunu savunduğu``na işaret edildi.

  Kararda, ``Sanık Ali Emre`nin karısına ait bu silahı sahiplendiğine dair delil bulunmamasına ve kabulün de bu yönde olmasına göre, sanık Ali Emre`nin beraatı yerine, Medeni Yasa gereği (evin resinin erkek olduğu) ve silahın ortak hanede bilgisi dahilinde bulunduğu, bu nedenle suça ortak olduğu gibi Ceza Hukuku`nun genel prensipleriyle bağdaşmayan bir gerekçeyle hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir`` denildi.

  1 Ocak 2002`de yürürlüğe girecek yeni Türk Medeni Kanunu, ailede reisliği kaldırıyor. Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise bu kararıyla yürürlüğe girecek yasadan önce, ceza hukuku anlamında ``erkeğin reisliğini`` sona erdirmiş oldu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı