Gündem Haberleri

  Rehn: pamuk davası uluslararası ölçülere uymuyor

  ANKA
  10.01.2006 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’de düşünce özgürlüğü konusunda eskikliklerin bulunduğunu belirterek "Örneğin, son aylarda yazar Orhan Pamuk hakkında açılan dava gibi, Avrupa ölçülerine uymayan birçok olay yaşandı" dedi.

  Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’de düşünce özgürlüğü konusunda eskikliklerin bulunduğunu belirterek "Örneğin, son aylarda yazar Orhan Pamuk hakkında açılan dava gibi Avrupa ölçülerine uymayan birçok olay yaşandı" dedi.

  Avusturya’da yayınlanan Die Presse gazetesiyle bir söyleşi yapan Rehn, Türkiye ile ilgili soruları yanıtlarken Türkiye’de reform süreci hayata geçmesi gerektiğini belirtti. ABHaber’e göre Rehn, Türkiye’de halen düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda eksikliklerin bulunduğuna işaret etti.

  AB üyelik sürecinin Türkiye’deki reformların motoru olduğuna dikkat çeken Olli Rehn, üyelik müzakerelerinde reformların hayata geçirilip geçirilmediği konusunun önemli olduğunu vurguladı. Rehn şöyle dedi:
  "AB yolculuğu uzun ve zorlu olacak. Özellikle Türkiye konusunda olduğu gibi hedef kadar yolculuk da önemli. AB Türkiye’deki reform sürecinde doğrultu verebilir. Başlatılan reformlar, pratiğe de geçmeli."
  İfade özgürlüğü alanındaki eksikliklere dikkat çeken Rehn, "Örneğin son aylarda yazar Orhan Pamuk hakkında açılan dava gibi Avrupa ölçülerine uymayan birçok olay yaşandı" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı