GeriGündem Rehn: Enerjimizi Türkiye için kullanmalıyız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rehn: Enerjimizi Türkiye için kullanmalıyız

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, “Enerjimizi yeni ülkelerle müzakerelere başlamak yerine, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye'nin AB'ye katılımını sağlamak için kullanmalıyız” dedi.

Rehn, AB Komisyonu'nda Birleşmiş Milletler'in (BM) Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dün cenaze törenine katıldığı Kosova Başbakanı İbrahim Rugova'nın kaybından büyük üzüntü duyduğunu belirten Rehn, bu zor zamanda Kosovalıların onun mirasına sahip çıkarak, barış ve istikrara katkı sağlayacaklarına inancını dile getirdi.

AB Komisyonu'nun bugün Batı Balkanlar'la ilgili bir tebliğ yayımladığını anlatan Rehn, amaçlarının bölge halkının AB'ye entegrasyonu olduğunu bildirdi.

“Kosova sürecinde ilerleme sağlanırken, Batı Balkanlar'ın geçmişte olduğu gibi milliyetçiliğe kayması yerine Avrupalı geleceğini aramasını teşvik etmek zorundayız. En azından yeni neslin Avrupalılaştırılmasını kolaylaştırmalıyız” diyen Rehn, bunu sağlamanın da ekonomik ve sosyal bütünleşmeyi doğuracak pratik önlemlerle mümkün olabileceğine dikkati çekti.

Rehn, “Batı Balkanlar'dan AB'ye istikrarsızlık ithal etmek yerine, AB'nin oraya istikrar ihraç etmesi daha iyidir” diye konuştu.

“10 yeni üyenin birliğe katılımının ardından AB vatandaşlarında genişleme yorgunluğu gözlendiğini” kaydeden Rehn, “AB'nin genişlemesi ve derinleşmesi, aynı anda devam etmek zorunda. Birliğin hazmetme kapasitesi de dikkate alınmalı. Genişleme anlamında üzerimizde belirli bir yük var. Enerjimizi yeni ülkelerle müzakerelere başlamak yerine, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye'nin AB'ye katılımını sağlamak için kullanmalıyız” dedi.

BATI BALKANLAR'IN AVRUPA'YA YAKLAŞTIRILMASI

AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve üye ülkelerden gerekli önlemleri almaları istenen Batı Balkanlar'la ilgili tebliğde yer alan unsurlar şöyle:

“-Batı Balkanlar Bölgesel Serbest Ticaret Anlaşması, bir an önce sonuçlandırılmalı.
-Bölge tamamen Pan-Avrupa-Akdeniz serbest ticaret alanına dahil olana dek, halen AB ile serbest ticaret anlaşması bulunan Hırvatistan ve Makedonya yoluyla geçiş bölgesi oluşturulmalı.
-Rekabetçi ekonomiyi hedefleyen Lizbon Stratejisi, AB'nin bölgedeki politikalarında dikkate alınmalı.
-İlk planda öğrenciler ve araştırmacılar için Batı Balkanlar'a vize kolaylığı sağlanmalı. AB Komisyonu, bu kapsamda 2006 yılı içinde bir girişimde bulunacak.
-Üniversite ve yüksek lisans öğrencileri için AB destekli burs programları artırılmalı.
-Türkiye dahil olmak üzere, aday ülkelerle başlatılan sivil toplum diyalogu, Batı Balkanlar'a da yaygınlaştırılmalı.” 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle