Gündem Haberleri

  Rehine operasyonunda Beyrut-Astana arası kırmızı hat

  Uğur ERGAN - ANKARA
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan'da kaçırılmasının ardından 27 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Aydın Tufan Tekin’in Türkiye’ye getirilişi sırasında Beyrut-Astana arası kırmızı hat kuruldu.

  Dün gece saat 22.00 sıralarında Lübnan Başbakanı Necib Mikati Kazakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, “Bir saat içinde Türk rehineyi alıp, size teslim edeceğiz” dedi.

  Bunun üzerine Davutoğlu hemen Azerbaycan’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayıp bilgi verdi.

  Davutoğlu ile Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız arasında sürekli açık kalan telefon hattı kuruldu.

  Büyükelçi Özyıldız, Davutoğlu’na Tekin’in Lübnan istihbaratı tarafından kendilerine teslim edileceği bilgisini verdi.

  Bu sırada bazı Arap televizyonlarında Tekin’in serbest bırakıldığı haberleri yayınlandı. Davutoğlu bunun üzerine Tekin’in babası ile telefonda görüşerek, “Bazı olumlu gelişmeler var. Ancak daha henüz kesin bir durum yok. Ben sizi önceden arayarak haberdar etmek istedim. Oğlunuzu sağ salim teslim aldığımızda sizinle bir kez daha görüşeceğim. Siz de oğlunuzla görüşeceksiniz. Her şey yolunda gidiyor” dedi.

  TEKİN'İN SERBEST BIRAKILDIKTAN SONRAKİ GÖRÜNTÜLERİ

  UÇAK ARAYIŞI

  Davutoğlu, kurmaylarından Türk rehinenin bir an önce Türkiye’ye getirilmesi için hemen uçak opsiyonlarının araştırılmasını istedi. Bunun için üç alternatif üzerinde duruldu. İlk olarak sabaha karşı 04.30’da THY’nin Beyrut uçağı ele alındı. Türkiye’den veya Lübnan’dan özel bir uçak ayarlanarak Tekin’in getirilmesi diğer iki alternatif oldu.

  Tam bu sırada Lübnan Başbakanı, Davutoğlu’nu bir daha telefonla arayarak, “Tekin alındı. Büyükelçiniz, rehineyi almak için istihbarat birimlerimizin olduğu yere çıkabilir. Türk rehineyi ben kendi özel uçağımla Türkiye’ye göndereceğim. Bize rota bildirin” bilgisini verdi.

  ROTA MARMARİS

  Davutoğlu, Büyükelçi Özyıldız’dan Tekin teslim alınır alınmaz kendisinin bilgilendirilmesini istedi. Davutoğlu, bu arada Tekin’in babası ile bir kez daha görüşerek, “Oğlunuzu teslim alıyoruz. Nereye gelmesini istersiniz? Şu anda neredesiniz” diye sordu. Baba, Marmaris’te olduklarını bildirdi.

  Büyükelçi rehineyi teslim aldıktan sonra, Davutoğlu ile görüştürdü. Davutoğlu, Tekin’e geçmiş olsun dileklerini iletti. Büyükelçiye de “Lübnan Başbakanı’nın uçağı Dalaman’a gitsin. Siz de yanında olun” talimatını verdi.

  Davutoğlu daha sonra Azerbaycan’da bulunan Başbakan Erdoğan’ı arayarak, Tekin’in teslim alındığını bildirdi. Erdoğan’da Tekin’i arayarak, “Geçmiş olsun dedi.

  Sabaha karşı da Tekin ve Türk Büyükelçi’nin olduğu uçak Dalaman’a geldi. Büyükelçi, Tekin’i ailesine teslim etikten sonra istişarelerde bulunmak için Ankara’ya geldi.

  AİLESİ, TEKİN'İ HAVAALANINDA BÖYLE KARŞILADI / WEB TV

  SERBEST BIRAKILAN İŞADAMI TEKİN EVİNE GELDİ / WEB TV

  PEKİ NASIL KURTARILDI?

  Dışişleri yetkilileri Tekin’in kurtarılmasında kapsamlı askeri bir operasyon olmadığını, para karşılığı serbest kalmasının da söz konusu olmadığını belirterek, “Temiz bir operasyonla vatandaşımız kurtarıldı. Şimdi hedefimiz Türk TIR şoförünü de kurtarmak” demekle yetindi.

  Rehine operasyonunda Beyrut-Astana arası kırmızı hat “TEKİN'İ AŞİRET BIRAKTI”

  KOÇ'TAN TÜRK VE LÜBNANLI YETKİLİLERE TEŞEKKÜR


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı