GeriGündem Rehine gazeteciler için ilk ortak yayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rehine gazeteciler için ilk ortak yayın

Rehine gazeteciler için ilk ortak yayın
refid:21528119 ilişkili resim dosyası

Suriye ordusunun 34 gündür alıkoyduğu kameraman Cüneyt Ünal ile Ürdünlü muhabir Bashar Fahmi için Türk televizyonları ortak yayınla bir ilke imza attı. Dün saat 08.03’te toplam 17 sabah programında iki gazetecinin “terörist değil gazeteci” olduğu vurgulanarak yaşanan drama dikkate çekildi.

17 yıllık haber kameramanı Cüneyt Ünal, içsavaşın yaşandığı Suriye’nin Halep kentinde mesleğini icra ederken 20 Ağustos’ta bir çatışmanın ortasında kalmış, aynı yerde bulunan Japon gazeteci Mika Yamamoto hayatını kaybetmişti. Ünal ile birlikte çalıştığı Ürdün vatandaşı muhabir Bashar Fahmi’den hâlâ haber alınamazken, 27 Ağustos’ta Suriye yönetimi yanlısı bir televizyona çıkarılan Türk kameramanın “terörist” olarak takdim edilmesi ve işkence gördüğü izlenimi tepki çekmişti.

Ünal ve Fahmi’nin meslektaşları dün konuyu tekrar gündeme taşıdı. Farklı televizyonlarda sabah kuşağı programı yapan gazeteciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. NTV, CNN Türk, TRT Türk, TRT Haber, SKY Türk, A Haber, Kanal D, Show TV ve Habertürk de dahil toplam 17 kanalda saat 08:03’te ortak yayına geçildi. “Cüneyt Ünal, o bir kameraman. İşi tıpkı bizler gibi sizlerin dünyada olup bitenden haberdar olmanızı sağlamak” mesajının iletildiği yayında “Terörist değil gazeteci” sloganı kullanıldı.

90’dan fazla basın meslek kuruluşunun oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) dönem başkanlığını yürüten Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Kadri Gürsel, “Hedefleri, medya mensuplarının da Cüneyt Ünal’ın akıbetine uğrayabileceği korkusunu yaratarak, gazetecileri Suriye’ye girmekten, buradaki iç savaşı yerinde izlemekten ve olan biteni dünyaya duyurmaktan caydırmak. Gazetecilere düşen görev ise hem Ünal’ın bir an önce serbest bırakılması için çaba sarf etmek hem de bu korku tuzağına düşmemektir” dedi.

Salı protestoları

Ünal ve Fahmi’nin meslektaşları her salı akşamı İstanbul’daki Suriye Konsolosluğu önünde toplanıyor. Son basın açıklamasına iki gazetecinin eşleri Nuran Ünal ve Arzu Kadumi de katılmıştı. İki gazetecinin bağlı bulunduğu ABD merkezli El Hurra-Irak televizyonu kimilerince “Amerikan yanlısı” olmakla, başka çevrelerce ise “ABD düşmanlığıyla” suçlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle