Gündem Haberleri

  Rehberler özerk yasa istiyor

  Can ÖZLÜ/İZMİR, (DHA)
  03.11.2009 - 11:41 | Son Güncelleme:

  TURİST rehberlerine yönelik düzenlenen zorunlu hizmetiçi seminerlerinde konuşan İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ulukaya, profesyonel turist rehberlerinin esnaf yasasından kurtarılıp, bağımsız bir yasaya kavuşturulması gerektiğini söyledi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen ve İZRO tarafından organize edilen, ‘Profesyonel Turist Rehberlerine Yönelik Zorunlu Hizmitiçi Eğitim Seminerleri'nin kasım ayı oturumları Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlçin Aslanboğa'nın konuşmacı olarak katıldığı seminer öncesi konuşan İZRO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ulukaya, turist rehberlerinin sosyal yaşamda çektikleri sıkıntılara değindi. Profesyonel rehberlerin, esnaf odası yasalarına göre yönetildiğini belirten Ulukaya “Bağımsız ve özgün bir yasa özlemimiz yıllardır sürüyor. Esnaf yasasından çıkalım, kendi yolumuzu kendimiz çizelim istiyoruz. Yasa taslaklarını her dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunuyoruz ancak bir türlü meclise gelmesini sağlayamıyoruz” dedi.

  Rehber örgütlerinin; oda, dernek ve federasyon olarak parçalara bölündüğünü, bunun da mesleki güçbirliğinin önüne geçtiğini savunan Ulukaya, “İstanbul, Ankara ve Kuşadası'ndaki bazı rehber örgütleri, ‘esnaf odası yasalarından çıkalım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çatısı altına girelim’ diyorlar. TOBB, sermayeye dayalı bir örgütlenmedir. Eğer TOBB'a dahil olursak vergi muhafiyet haklarımızı kaybederiz. Bizim istediğimiz özerk bir yasa ile mesleki haklarımızı güvence altına almaktır. Hiçbir kuruluşun boyunduruğu altına girip, icazet almak istemiyoruz. Kendimizi ‘geçici olarak esnaf yasasını kullanan ancak özerk bir turist rehberleri yasasını amaç edinen’ bir örgüt olarak tanımlıyoruz” diye konuştu.

  1274 TURİST REHBERİ KATILIYOR

  Ulukaya'dan sonra söz alan Prof.Dr. İlçin Aslanboğa, seminere katılan yaklaşık 50 turist rehberine ‘eko turizm’ hakkında bilgi verdi. Ülke genelinde 13 ilde gerçekleştirilen ve turist rehberlerinin kültürel ve sosyal alanlarda kendilerini yenilemeleri, bilgilerini tazelemeleri ve sorunlarını dile getirmeleri amacıyla yapılan seminerler İzmir'de, İzmir Turist Rehberleri Esnaf Odası (İZRO) tarafından gerçekleştiriliyor.
  İzmir'den 1274 turist rehberinin katılması beklenen seminerlerin ikinci etabı ise 18- 19 Aralık 2009 tarihlerinde gerçekleşecek. Toplam dört günlük seminerlerde, günde üç konu işlenecek. Profesyonel bir rehber, bu dört günde en az üç seminere katılmazsa, lisansı bir yıl boyunca iptal edilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı