Gündem Haberleri

  Reformları gerçekleştirin

  Hürriyet Haber
  06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’da “Bağımsızlıklarının 20’nci yılında Türk Cumhuriyetleri Toplantısı’na” katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Cumhuriyetleri’ne reform uyarısı yaptı.

  Gül “Reformlar ülkeleri güçlü hale getirecektir. Kim gerçekçi olur, kendini yeniler, ekonomi, hukuk, demokrasi, eğitimle ilgili reformlar yapar, o kadar güçlü ve sarsılmaz olur” dedi.

  ORTADOĞU’da yaşanan Arap Baharı’nın etkileri sürerken Ankara, Türk Cumhuriyetleri’ni aynı durumun yaşanmaması için uyardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Reformlar ülkeleri güçlü hale getirir” derken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Kardeş devletler, ulus devlet vatandaşlık kimliği ve kültürel etnik kimliği arasında uyum sağlama çalışması yapmalı” dedi. Gül ve Davutoğlu dün “Bağımsızlıklarının 20’nci yılında Türk Cumhuriyetleri Toplantısı’na” katıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’den temsilcilerin 2 gün boyunca geçmiş 20 yılın muhasebesini yapacağı toplantının açılış konuşmasını izlemek üzere çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi de geldi. Cumhurbaşkanı Gül, “6 devlet tek millet” vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

  Güçlü ve sarsılmaz olurlar

  “Türk Cumhuriyetleri kendilerini ispatladılar. Her biri başı dik birer devlet olarak tarihte, coğrafyada yerlerini aldılar. 6 devlet değil tek millet bilinci içerisinde hareket etmemiz gerekir. Dayanışma içerisinde olmayanlar tek kaldıkları sürede sıkıntılarla başa çıkamazlar. Reformlar ülkeleri güçlü hale getirecektir. Kim gerçekçi olur, kendini yeniler, ekonomi, hukuk, demokrasi, eğitimle ilgili reformlar yapar o kadar güçlü ve sarsılmaz olur.”

  İpek yolunu uyandırma çabası

  20 yılın muhasebesinin 3 büyük dönüşüm ve 3 büyük düzlemden oluştuğunu belirten Davutoğlu ise şöyle konuştu: “Bölgede jeopolitik yapılanma hala sürüyor. Bu coğrafyanın en önemli özelliği dünyanın okyanuslarına en uzak coğrafyasıdır. Astana’nın doğması Aşkabat’ın, Bakü’nün ışıklı şehir haline gelmesi dönüşümün göstergesi. İpek yolu ekonominin atardamarıdır. Yeni bir dönüşümün eşiğindeyiz. İpek yolunu tren yollarıyla, doğalgaz hatlarıyla yeniden uyandırma çabasındayız. Kardeş devletler, ulus devlet vatandaşlık kimliği ve kültürel etnik kimliği arasında uyum sağlama çalışması yapmalı. Kültürel kimlikler çeşitliliktir, güzelliktir. Kardeş devletlerin bir araya gelip nasıl güçlü bir ekonomi alanı oluştururuz diye düşünmesi lazım. Türkiye her türlü katkıyı vermeye hazırdır. Kendi içinizde ne kadar güçlü olursanız olun küresel gücünüz yoksa o etkinliği yansıtamıyorsunuz. Küresel gücün kalbi Orta Asya’dadır. Biz artık dünyada belirleyici ve etkin olacağız. Onun için de artık küresel alana çıkmalıyız. Yeter ki bir araya gelip birlikte geleceği planlayalım.”

  Ermenistan’a ‘işgal’ vurgusu

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu konuşması sırasında Ermenistan’a işgal vurgusunda da bulundu. 1991’de Orta Asya’daki kardeş halkların bağımsızlığını ilan ettiğini belirten Davutoğlu, “Bunun tek bir istisnası var” diyerek şöyle konuştu: “Bütün ulus devletler kendi ulusal egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini tahkim ettiler. Tek istisna dağlık Karabağ ve Azerbaycan’ın topraklarının bir kısmının hâlâ işgal altında olmasıdır. İnşallah bu işgal de bitecektir. Bunu bütün dünya böyle bilmelidir.”

  Türk kızları karşıladı

  CUMHURBAŞKANI Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu dün Ankara’da düzenlenen “Bağımsızlıklarının 20’nci yılında Türk Cumhuriyetleri Toplantısı’na”  gelişlerinde Türk cumhuriyetlerinin geleneksel giysilerini giymiş genç kızlar tarafından karşılandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı