Gündem Haberleri

  Referans oldum vicdanım sızlıyor

  Turan YILMAZ/ANKARA
  28.10.2005 - 00:50 | Son Güncelleme:

  AKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt, Malatya Çocuk Yuvası Müdürü Niyazi Yıldız’ı 30 yıldır tanıdığını, ancak kirvesi olmadığını söyledi. Başkurt, ‘Bu göreve atanmasında aracı oldum. Ama şimdi vicdanım sızlıyor’ dedi.

  /images/100/0x0/55ea5e76f018fbb8f87b6f6cAKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt, çocuklara dayak olayıyla gündeme oturan Malatya Çocuk Yuvası Müdürü Niyazi Yıldız’ın kirvesi değil ama 30 yıllık tanıdığı olduğunu söyledi. Başkurt, Yıldız’ın bu göreve atanmasında aracı olduğunu da kabul ederek, ‘Ama şimdi referans olduğuma pişmanım. Vicdanım sızlıyor’ dedi.

  Başkurt, Hürriyet’e, ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş’ın, Türkiye’yi ayağa kaldıran dayak olayının yaşandığı yurdun açığa alınan müdürünün kirvesi olduğu iddiası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Başkurt, ‘Kirvem değil. Ama, kendisini 30 yıldır tanırım. Kirvem olduğunu söyleyip de bunu ispat etmeyen şerefsizlik yapmıştır. İspat etmeyen dünyanın en alçak adamıdır’ dedi.

  Yıldız’ın bu göreve atanmasında aracı olduğunu kabul eden Ali Osman Başkurt,Benimle birlikte üç dört milletvekili daha referans oldu’ dedi. Başkurt, ‘Daha önce Milli Eğitim müdür yardımcılığı sosyal hizmetlerde Ankara bölge müdür yardımcılığı yapmış. Deneyimi, birikimi var diye biz rica ettik. Ama, bunu nereden bilebilirdik’ diye konuştu.

  ‘Kendisini tanıdığımı inkar etmiyorum’ diyen Başkurt, ‘Ama, şu anda benim vicdanım sızlıyor. İşkence eden o değil ama ihmali var. Referans olduğuma pişmanım’ dedi. İnsanlık ayıbı olarak nitelediği olayı ağlayarak izlediğini ve o günden beri tansiyon iğneleriyle uğraştığını belirten Başkurt, ‘Olayı duyunca görevden alınmasını da ilk yine bizler istedik ve alındı. Hukukun önünde hesabını versin. Benim de kamuoyunun da vicdanı rahatlasın’ dedi.

  Soruşturulan ŞOK iddialar

  MALATYA’da dilden dile dolaşan ve soruşturma kapsamında tek tek ele alınması beklenen iddialardan bazıları şöyle:

  n Açığa alınan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler, daha önce Malatya Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Güler, bu görevde yetersiz olmasına karşın AKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt’la yakın ilişkisi sayesinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine atandı.

  n Güler, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olduğu dönemde, bir sürücü kursuna gizli ortak oldu. Bu ortaya çıkınca Güler ‘maaş kesilmesi’ ve ‘kınama’ cezası aldı.

  n Çocuklara işkence yapan kadınların görev yaptığı Gülbağ Temizlik Şirketi Çocuk Yuvası ihalesini 4 ay önce aldı. İhalede kayrılan bu şirketi Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler ve oğlu Burak yönetiyor.

  n Bu ilişki nedeniyle, çocuklara kötü muamele yapıldığı ihbarları gereğince soruşturulmadı.

  n Çocuk Yuvası’nda görevlendirilen bakıcı kadınların, Gülbağ Temizlik Şirketi’ne AKP Kadın Kolları’nın tavsiyesi üzerine alınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı