Gündem Haberleri

  Referanduma gerek kalmadı

  Hürriyet Haber
  01.12.2001 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa'nın 86. maddesinde değişiklik yapılmasını içeren yasayı onayladı. Böylece milletvekili maaşlarında eskiye dönülürken, referandum yapılması zorunluluğu da ortadan kalktı.

  Anayasa'nın 86. maddesinde değişiklik yapılarak, milletvekili maaşlarında üst sınır kaldırılmış ve en az Genelkurmay Başkanı kadar maaş verilmesi benimsenmişti. Sezer, bu maddeyi referanduma götürme kararı alınca Meclis, Anayasa'da yeniden değişiklik yapmıştı.

  Sezer'in dün onayladığı değişiklik ile milletvekili maaşları yeniden en yüksek devlet memuru maaşı olarak Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşına endekslendi. Değişiklik, milletvekillerinin emekliliklerinin yasayla düzenlenmesini de öngörüyor. Milletvekilleri, sosyal güvenlik kuruluşu olarak Emekli Sandığı ile ilişkilendirilecekler.

  Yeni düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi'nin defalarca iptal ettiği ve kamuoyunda ‘‘Kıyak emeklilik’’ olarak bilinen uygulama da hukuki bir zemine kavuşacak. Bazı milletvekili emeklililerinin bugüne kadar Anayasa'ya aykırı olarak aldıkları ‘‘Makam tazminatı’’ yasal hale gelecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı