Gündem Haberleri

  Referandum sorusuna yanıt: Böyle bir adımı atmak sıkar

  AA
  06.07.2017 - 23:35 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün France 24 kanalına verdiği röportajda Kuzey Irak’taki referandum kararı için “Kuzey Irak yerel yönetimi bundan çok pişman olacaktır” dedi. Erdoğan, Türkiye’de buna benzer bir bağımsızlık referandumu ihtimali sorulunca da “Türkiye’de böyle bir adımı atmak sıkar” yanıtı verdi. Erdoğan’ın sözleri şöyle:

  PARÇALAMAK DEMEKTİR
  “(Kuzey Irak’taki referandum kararı sorusu) Bir defa ben Erbil’de yapılacak olan bu referandumu doğru bulmuyorum. Bu konu ile ilgili olarak biz Kuzey Irak Yerel Yönetimi’ne bu düşüncemizi bildirdik. Yarın Kuzey Irak Yerel Yönetimi bundan çok pişman olacaktır. Zira Barzani ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi henüz buna hazır olmadığı gibi bu Irak’ın toprak bütünlüğüne de aykırı bir adımdır. Bizim bütün derdimiz ne, Irak’ın toprak bütünlüğünü de sağlamaktır. Siz böyle bir adım attığınız zaman ‘ben artık parçalamaya başladık veya başladım’, bu demektir. Bunu diğerleri takip edecektir. Bu bakımdan biz buna sıcak bakmıyoruz.

  BEDELİNİ AĞIR ÖDÜYORLAR
  (Türkiye’de bu yönde bir referandum ihtimali sorusu) Şimdi bir defa bu çok çok yanlış bir şey. Türkiye’de böyle bir adımı atmak sıkar. Türkiye’de böyle bir adımı atacak olanlar şu ana kadar çoktan atardı. Bak bedelini çok ağır ödüyorlar. Türkiye’nin böyle bir adımı atacak ne bir zemini var ne de bu adımı atacak bu tür yapılanma var. Orada bir eyalet var. O eyalet böyle adımı attı. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin bu üniter yapısını kimsenin zedelemeye ne gücü yeter ne imkânı vardır. Bugün Güneydoğu’da, Doğu’da asla böyle bir sorun yoktur. Herkes huzur içinde, bölgedeki tüm halk birbiriyle geçimini yapıyor. Biz orada kentsel dönüşümlerle birlikte yeniden bölgeyi ihya ve inşa ediyoruz. Türkiye’nin bir güzelliği var. O da nedir biliyor musunuz? Türkiye’de Kürtçülük yoktur. Türkiye’de Kürt vardır, Türk vardır, Laz vardır, Boşnak vardır, Zaza vardır ama hepsi iç içedir. Biz bir defa biriz, beraberiz, kardeşiz. Bu farklılığı orada görebilirsiniz ama bizde göremezsiniz. Onun için de şu anda attığımız bu adımlar sebebi ile Türkiye böyle bir şeye asla giremez, böyle bir şeye de zaten fırsat vermeyiz.”

  Referandum sorusuna yanıt: Böyle bir adımı atmak sıkar


  ENDONEZYA'DAN KONUK
  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, daveti üzerine Türkiye’ye gelen Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Terörü bölgeden atmak için çetin ve çok taraflı bir mücadele yürüttüklerini belirten Erdoğan, “Bugüne kadar 5 bin terör şüphelisini sınır dışı ettik. 53 bin kişiye de giriş yasağı koyduk” dedi. Erdoğan daha sonra Beştepe’de Widodo onuruna resmi öğle yemeği verdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı