Gündem Haberleri

  'Recep İvedik bile ekran karartabilir'

  Aysel ALP / ANKARA
  02.05.2017 - 00:06 | Son Güncelleme:

  OHAL kapsamında son yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) sonrası kamuoyu evlilik programlarının yasaklanıp yasaklanmadığını tartışırken RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İsmet Demirdöğen düzenlemenin daha vahim sonuçlar doğuracak başka bir maddesi olduğunu savundu. Demirdöğen, şunları söyledi:

  “Burada asıl dikkat çekici olan, evlilik programlarını yasaklama amacının arkasına televizyon ve radyo yayıncılarını ekran karartma ve lisans iptaliyle karşı karşıya bırakacak tehditlerin gizlenmiş olmasıdır. 61’inci madde ‘C’ fıkrasıyla, yasanın 8’inci maddesinin birinci fıkrasındaki tüm bentler yani neredeyse her türlü eleştiri ihlal, ekran karartma nedeni yapılmıştır. AK Parti ekran karartma ayıbını kaldırmakla övünüyordu, bu ayıba geri dönüldüğü gibi bir de lisans iptali gibi ağır bir baskı aracı eklendi.

  LİSANS İPTAL EDİLEBİLECEK
  Yeni KHK ile 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanunu’nun, yayın hizmet ilkelerini düzenleyen 8’inci maddesinin 3’üncü fıkrası dışındaki tüm fıkralarını bir yıl içinde 20’den fazla ihlal eden radyo veya televizyonların yayını 5 güne kadar durdurabilecek. Bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarı halinde, yayın 5 günden 10 güne kadar durdurulabilecek. İhlalin ikinci tekrarında ise yayın lisansının iptaline karar verilebilecek. Programlarının yayını veya yayınları süreli durdurulan medya hizmet sağlayıcı, yaptırımın tebliğine rağmen kararın gereklerine aykırı olarak yayınlarına devam ederse lisans iptaline karar verilebilecek. Örneğin 20 kere argo film yayınlandığında Gora, Arog, Kemal Sunal filmleri, Recep İvedik gibi yayın durdurmaya neden olacak. Kararnamenin ne getirdiği konusunda kafalar net değil. Bu düzenlemeyi yapanların bile neyi murat ettikleri net değildir. Evlilik programları yayın ilkeleri kapsamına alınıp yaptırıma bağlanmıştır. Bundan sonra yayın yapmak cesaret ister hale getirilmiştir. Cesareti olan yayıncı bu programı sürdürmeye devam eder. Ama buna uygulanacak ceza lisans iptaline kadar gider.”

  Demirdöğen, KHK’nın 60’ıncı maddesiyle yapılan değişiklikle artık koruyucu sembolle çocuk ve gençlerin TV izlemediği saatlerde de bazı dizi, film ve reklamların yayınlanamayacağını iddia etti. Demirdöğen, “Bırakın erotizmi bir öpüşme sahnesinden, prezervatif reklamından ya da Diriliş Ertuğrul dizisindeki kafa kesme sahnelerinden uyarı cezaları, yayın durdurmalar, lisans iptalleri gelebilecek” dedi.

  KHK öncesinde “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek içerik taşıyan program bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz” hükmü bulunuyordu. Bu hüküm yeni değişiklikle “koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” şeklinde değiştirildi.

  'BİZ ZATEN İSTEMİYORUZ'
  RADYO ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı İlhan Yerlikaya, Hürriyet’e, evlilik programlarının geleceğine ilişkin şunları söyledi: “Şu anda bir yakınımın tedavisi için hastanedeyim. Ancak şu kadarını söyleyeyim ki hukuk müşavirliğine bir çalışma yaptırıyoruz. İnceleme bitince kamuoyuna açıklama yapacağız. Biz zaten bu programları istemiyoruz, daha önce de açıkça söyledik.”

  Etiketler: RTÜK , CHP , gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı