GeriGündem Rebiülevvel ayında neler yapılmalı? Rebiülevvel ayı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rebiülevvel ayında neler yapılmalı? Rebiülevvel ayı nedir?

Rebiülevvel ayında neler yapılmalı? Rebiülevvel ayı nedir?

Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. İslam alemi için büyük önem taşıyan aylardan birisi olan rebiülevvel ayında, milyonlarca Müslüman ibadetlerle buluşacak. Peki, rebiülevvel ayında neler yapılmalı?

Safer ayının son günlerinin gelmesiyle birlikte, rebiülevvel ayı ibadetleri araştırılmaya başladı. Kamer aylarının üçüncüsü olan rebiülevvel ayında bu yıl yine milyonlarca vatandaş ellerini Allah'a açacak ve dualarla buluşacak. İşte rebiülevvel ayı ibadetleri.

REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN?

İslam alemi için önemli aylardan biri olan Rebiülevvel bu yıl, 9 Kasım'da başlayacak. Hicri takvime göre Muharrem ve Safer'in ardından gelen Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi Mevlid Kandili olarak idrak ediliyor.

REBİÜLEVVEL AYI NEDİR?

Rebiülevvel ayı Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilmektedir. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bugün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir.

REBİÜLEVVEL AYINDA NELER YAPILMALI?

Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle