Gündem Haberleri

  Rebecca Lazier hikáye anlatıyor

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı koreograf ve dansçı Rebecca Lazier, modern dansın önemli örneklerinden birini bugün ve yarın ‘‘Çağdaş Sanatlar İçin Özgür Mekán’’ Dulcinea'da gerçekleştiriyor. Gösteri saat 19.00 ve 21.00 olmak üzere günde iki kez tekrarlanacak.

  Rebecca Lazier, Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı Modern Dans Bölümü'nde öğretmenlik yapmak üzere Türkiye'ye yerleşmiş olan bir dansçı, koreograf ve öğretmen. 1990 yılında Julliard School'dan mezun olan Lazier, birçok farklı koreografla çalıştığı gösterilerle ABD'yi dolaştı. Koreografileri TV belgesellerinde olduğu gibi Amerikan tiyatro prodüksiyonlarında da kullanılan sanatçı, UCLA, Wesleyen University, The Hartt School, The Hartford Ballet, Trinity College gibi okullarda öğretmenlik yaptı. Columbia Teachers College ve The Julliard School'da da özel workshoplar düzenledi.

  Lazier, İstanbul'a yerleştikten sonraki sekiz aylık bir dönemde altı yeni eser yarattı. Bu eserleri Urfa, Siirt, Batman gibi şehirleri de içeren yedi kentte sahneledi. Sanatçı Dulcinea'daki gösteride Türkiye'de yaşadığı tecrübeleri, gerçekleştireceği bir solo dansla sergileyecek. Lazier'in ‘‘Hikáyeler’’ (Stories) adını verdiği eseri için Dulcinea zemin katı, bir ‘‘gösteri-parkı’’na dönüştürülüyor. Lazier, yeni bir kültür, yeni bir ülke ve yeni insanların öykülerini iç içe geçiren gece boyu solosuyla, kimi zaman yalınayak, merdivenden bungee'ye kadar ilginç yöntemler kullanarak Türkiye'de olma deneyimini dansıyla yansıtıyor. Gösteride aynı zamanda, eklektik canlı müzik ve Güneydoğu Anadolu seyahatlerinden derlenen görsel imgeler (kilim gibi) birleştiriliyor.

  Dans, müzik ve projeksiyondan oluşan gösteride yer alan ‘‘Wing Space’’ ve ‘‘Yaren’’ gibi eserlerin besteleri Mehmet Behçet Ateş'e ait. Kayıp, keşif, yeniden doğuş, denge ve macera gibi temaları irdeleyen Lazier, eserinde Ankara ve İstanbul'dan konuk dansçılara da yer veriyor.

  Gösteri, üç merdiven üzerinde dengede durmaya çalışırken aynı zamanda Türkçe öğrenme çabasını anlatan ‘‘The Balancing Act’’ ile başlayarak, Mimar Sinan Konservatuvarı öğrencilerinin de katıldığı müzik ve danslı bir sürprizle kapanışa doğru yol alıyor.

  Dulcinea, zemin kat, Meşelik Sok. No: 20, Beyoğlu. Tel: (0212) 245 10 39-48-71

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı