Gündem Haberleri

  Ray

  Hürriyet Haber
  23.02.2005 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Unutulmaz "Şeytanın Avukatı" filminin yönetmeni Taylor Hackford, Ray'de blues müziğin efsanelerinden Ray Charles'ın yaşamını anlatıyor. En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen dahil altı dalda Oscar adayı olan filmde efsane Ray Charles'ı Jamie Foxx canlandırıyor. Filmdeki karakterler arasında ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün'ün bulunduğunu da hatırlatalım.

  FİLMİN KONUSU
   
  Ray Charles'ın öyküsü, ırk ayrımcılığının kol gezdiği Güney´de doğmuş yoksul ve çocuk yaşta görme duyusunu kaybeden bir delikanlının tüm sosyal ve sanatsal engelleri aşarak Amerikan ve dünya müziğinin tarihini değiştirmesinin öyküsü. Aynı zamanda da bir insanın kendi kaderini kontrolüne almak için verdiği olağanüstü mücadele. O, karanlıklarla dolu kişisel dünyasının tüm acılarını çok çeşitli müzik stilleriyle içinde ifade etmeyi başardı. Jazz'dan rhythm&blues'a, gospeldan country&western'a kadar uzanan müzik stilleriyle harmanladı. Kendi yaşamındaki her olayı, sıradan anılar dizisi olmaktan çıkarıp, farklı vizyona sahip bir dahinin hayat yolculuğunun milyonlarca dinleyiciye esin kaynağı olmasını sağladı.

  Filmin yönetmenliğini, "The Devil's Advocate - Şeytanın Avukatı", "Dolores Claiborne" ve "An Officer and a Gentleman - Subay ve Centilmen" gibi ses getiren yapımlarla adını duyuran ödüllü yönetmen Taylor Hackford yapıyor. Hackford bu yılki Oscar ödüllerinde bu filmle En İyi Yönetmen dalında aday. Aynı zamanda filmin başrol oyuncusu Jamie Foxx'da Oscar'da iddialı isimlerden.

  FİLMİN KÜNYESİ
  Yönetmen: Taylor Hackford
  Senaryo: James L. White
  Oynayanlar: Jamie Foxx, Regina King, Kerry Washington,
  Curtis Armstrong, Clifton Powell, Aunjanue Ellis, Richard Schiff

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı