Gündem Haberleri

  Rasmussen: Yanlış bilgiler Danimarka'nın imajını zedeledi

  A.A.
  13.02.2006 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasının yol açtığı krizde, “yanlış görüntülerin, hikayelerin ve söylentilerin yayılmasının” ülkesinin Müslüman dünyadaki imajını lekelediğini söyledi.

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, başkent Kopenhag'da, ülkede yeni kurulan “Demokrat Müslümanlar” adlı derneğin temsilcileriyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Danimarka'nın “bütün dinlere saygı gösteren, açık ve hoşgörü ülkesi olduğunu” kaydetti.

  “Yanlış görüntüler, yanlış hikayeler ve yanlış dedikoduların yayıldığını gördük. Danimarka'nın kapalı ve hoşgörüsüz bir toplum olarak betimlendiğini gördük; gerçek bunun tersi” diyen Rasmussen, bahsettiği yanlış bilgilerin yayılmasına ilişkin ise ayrıntı vermedi. Ancak haberi duyuran uluslararası AP ajansı, Rasmussen'in daha önceki açıklamalarında, tepkilere yol açan karikatürleri ilk yayımlayan Danimarka gazetesine karşı mücadelelerine destek sağlamak için Müslüman ülkeleri ziyaret eden bir grup Danimarkalı Müslüman liderini eleştirdiğine işaret etti.

  Rasmussen, açıklamasında, ayrıca milletvekili Nasır Hader öncülüğünde ılımlı Müslümanlar tarafından 5 Şubat'ta, karikatür krizinin yol açtığı gerilimin giderilmesi çabaları çerçevesinde kurulduğu belirtilen “Demokrat Müslümanlar” derneğine, İslam dünyasında yayılan “yanlış bilgilerin” düzeltilmesine yardımlarından ötürü teşekkür etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı