Gündem Haberleri

  Rasmussen: Suriye, Libya olmaz

  Hürriyet Planet
  31.10.2011 - 17:27 | Son Güncelleme:

  NATO'nun Libya operasyonunun resmi olarak son gününde Trablus'a sürpriz bir ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye'ye Libya benzeri bir müdahale gerçekleştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

  Libya'ya giderken uçakta AFP muhabirinin Suriye ile ilgili bir sorusunu yanıtlayan Rasmussen, "Kesinlikle bu ülkeye müdahalede bulunmak gibi bir niyetimiz yok" dedi.

  BM'nin kararı ve bölgedeki ülkelerin güçlü ve etkin desteği alınarak Libya'ya operasyon düzenlendiğini belirten Rasmussen, duruma göre karar alınması gerektiğini, Libya ve Suriye'nin kıyaslanamayacağını ifade etti.

  "Suriye'de güvenlik güçlerinin sivillere müdahalesini kınadığını" belirten NATO Genel Sekreteri, "bunun kesinlikle bir skandal olduğunu" söyledi.

  Rasmussen, "diğer ülkelerde olduğu gibi Suriye'de de ilerlemenin tek yolunun halkın yasal taleplerini göz önüne almak ve demokratik reformları hayata geçirmek olduğunu" belirtti.

  "GURUR DUYUYORUM"

  Rasmussen, başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, "Özgür Libya'da olmak harika... Sizi korumak için harekete geçtik ve hep birlikte bunu başardık. Libya sonunda özgür. Bingazi'den Braga'ya, Misrata'dan Trablus'a" dedi.

  NATO'nun Kaddafi'nin devrilmesinde oynadığı rolden gurur duyduğunu söyleyen Rasmussen, "Bu gece yarısı, NATO tarihine başarıyla yazılan bir sayfa kapanacak. Sizler ise çoktan Libya tarihi için yeni bir sayfa yazmaya başladınız" diye konuştu.

  Libyalı sivillerin korunması için "gereken her türlü önlemin alınmasını" öngören Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararının süresi bugün doluyor.

  NATO'nun Libya operasyonu bundan tam yedi ay önce, 19 Mart'ta ABD, Fransa ve İngiltere silahlı kuvvetlerinin Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin mevzilerini bombalamasıyla başlamış, Mart sonunda NATO, operasyonun komutasını üstlenmişti.

  Kaddafi'nin devrilmesinde kilit rol oynayan hava saldırılarını düzenleyen İttifak, 26 bin 300'ün üzerinde sorti yapmış, yaklaşık 6 bin hedefi bombalamıştı. Kaddafi 20 Ekim'de öldürülmüştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı