GeriGündem Rashid: Bilgi çağındayız, tarihi taklit etmeden tasarlayalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rashid: Bilgi çağındayız, tarihi taklit etmeden tasarlayalım

Rashid: Bilgi çağındayız, tarihi taklit etmeden tasarlayalım
refid:9016711 ilişkili resim dosyası

Bugüne kadar Nambe’den Prada’ya, Miyake’den Method’a kadar uzanan pekçok markaya tasarım yapan ve üretime konulmuş 2000’in üzerinde objesi bulunan dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin davetlisi olarak geldiği Evteks 2008’de bir seminer verdi.

İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde açılan dünyanın 2’nci büyük ev tekstili fuarı Evteks 2008’de, "tasarımın dünyaca ünlü dahi çocuğu" olarak anılan ve ürün, iç mekan, aydınlatma ve sanat tasarımı alanlarında önde gelen bir isim olan Karim Rashid, dördüncü kez geldiği İstanbul’un kendisini çok etkilediğini ve İstanbul’dan esinlenerek tasarımlar yaptığını belirtti.

Türk firmalar ile çalışıyor

Türk firmaları ile zaman zaman çalışmalar yaptığını dile getiren Rashid, Yapı Kredi’nin Atatürk Havalimanı’nda bulunan Lunch bölümünü tasarladığını, aynı zamanda Şölen Çikolataları ile de bir çalışma içinde olduğunu söyledi. Tasarım disiplininin giderek daha farklı bir boyut kazandığını ve tasarımın görevinin geçmişi şekillendirip anlamak değil, bugünü şekillendirmek olduğunu söyleyen Rashid, dünyada 30’un üzerinde ülkeyi dolaştığını ve tasarımlarında gezdiği ülkelerden, gördüğü insanlardan esinlendiğini dile getirdi.

Tarihi taklit etmeden üretelim

Yeni ürünün herkese hitap etmesinin önemine dikkat çeken Rashid, "Mesela Mısır’a bakıyorum, binlerce yıllık piramitlere takılmış durumdalar. 4 bin senede ne oldu peki? Dubai’deki yapılar İslam kültüründen etkilenerek yapılmış ama bu yeni bir şey değil. Son derece çağdaş Türk ürünleri üretmek zorundayız ama tarihi taklit etmeden" diye konuştu. Bir tasarım ekonomisinde yaşandığını kaydeden Rashid, markaları birbirinden farklılaştıranın tek unsurun tasarım olduğuna işaret etti.

Teknolojiden ilham alıyorum

Esin kaynağının doğa değil, yeni teknolojiler, digital ve insan olduğunu aktaran Rashid, şöyle konuştu: "Yaşadığımız çağda digital veriler var ve bilgi çağında yaşıyoruz. Teknoloji giderek daha iyi oluyor. Tasarımla daha iyi bir dünya yaratılabiliyor. Dünyada artık her şey sadeleşip, basitleşiyor, daha dikişsiz bir hale geliyor. Dünya o kadar hızlı ilerliyor ki hepimiz aynı boyut düzleminde buluşuyoruz. Artık üç boyutlu tasarımlar yaratıp, dördüncü boyut olan duygusal tarafı yaratıyoruz. Duygularımızı nesnelere katıyoruz."

Akıllı teknolojiler zamanı

"Biz yaşadığımız dönemi tasarlamak zorundayız" diyen Rashid, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaratıcı olmak için dar fikirli olmamak gerek, açık görüşlü olmam lazım. Ben dünyadan ilham almalıyım. Akıllı teknolojiler benim ilgimi çekiyor. Bunu sonuna kadar kullanmalıyız. Gelecekte hayatınızdaki her şeyi şekillendiriyor olacaksınız. Bu dünyada kendimizi daha fazla hissetmeli, daha fazla yaşamalıyız. Bugünün tasarımcısı artık oturma sorununu çözmek için tasarım yapmayacaktır, tasarımlanacak tonlarca şey var. Ben insanların hayatına dokunan günlük hayatlarında olan bir şeyi tasarlamak isterim".

Yaşadığımız çağı yakalamalıyız

TASARIMIN bugünü şekillendirdiğinin altını çizen Karim Rashid, içinde yaşadığımız çağın rahatlama çağı olduğunu, insanların daha rahat kıyafetler giyip, daha fazla kendilerini ifade ettiğini ve daha rahat koltuklarda oturarak oturma şekillerinin değiştiğini belirterek, tasarımların da çağın soysal değişikliklerini yansıtması gerektiğini belirtti. Rashid, şöyle konuştu: "Benim giyeceğim giysi 21’inci yüzyılın giysisi olmalı. Giysilerimiz de yaşadığımız çağı yansıtmalı. Müzelerde geçmiş döneme ait eşyaları, araç gereçleri görüyoruz ve o dönem hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bundan 3000-4000 yıl sonra da insanlar müzeye gittiğinde 21’inci yüzyılı anlamalı. İçinde yaşadığımız çağı yakalayabilmeliyiz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle