Gündem Haberleri

  Rapunzel yine saçlarını kuleden sarkıtacak

  Hürriyet Haber
  07.08.2009 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Grimm kardeşlerin unutulmaz peri masalı Rapunzel; iddialı bir projeyli bir kez zdaha beyazperdeye yansıyor. Walt Disney'in milyon dolarlık projesi 2010 yılında ve 3-D teknolojisiyle seyirciyle buluşacak. İşte projeden ilk görüntüler.

  Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm'in yarattığı Rapunzel'i Nathan Greno ve Byron Howard yönetiyor. Senaryoda Mark Kennedy ve Dean Wellins'in imzası var.

  Bu ölümsüz peri masalı; fakir bir çiftin yeni doğan kız evlatlarını yaşlı bir cadıya vermek zorunda kalmaları ile başlar. Cadı ile komşu olan çiftin erkeği, parasızlık ve annenin sürekli bu komşunun bahçesindeki marulları aşermesi sebebiyle bir gün cadının bahçesinden marul çalar; ancak ikinci kez çalarken yakalanır. Cadının büyü yapmasından çekinen baba, doğan kızını ona vermeyi kabul eder. Cadı doğumdan sonra kız çocuğunu alarak ona aslında bahçedeki marulların türünün adı olan Rapunzel ismini verir.

  Masalın sonraki kısımlarında cadı Rapunzel'i kaçmaması için bir ormanın göbeğindeki yüksek ve merdivensiz bir kuleye kapatır. Buraya her ziyaretinde kulenin tepesine çıkabilmek için Rapunzel'in seneler içinde kulenin tepesin den yere dek uzayan örgülü sarı saçlarını tıpkı bir merdiven gibi kullanmaya başlar. Grimm Kardeşlerin bu masalının hemen herkes tarafından bilinen esas ve en çarpıcı kısmı da bu.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı