GeriGündem Raporu veren doktorlara soruşturma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  57
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Raporu veren doktorlara soruşturma

Raporu veren doktorlara soruşturma
refid:10328745 ilişkili resim dosyası

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla bir araya gelen 5 uzmanlık derneği, Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismar davasına ilişkin Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu’nun verdiği raporu kanuna aykırı bularak, tıbbi ve hukuki açıdan kabul edilemeyeceği sonucuna vardı.

TTB, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Pediatri Kurumu, Adolesan Sağlığı Derneği, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği’nce hazırlanan 20 sayfalık dosya, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Raporda,"çocuk psikiyatrisi hazır bulunmadan çocuğun cinsel istismarı ile ilgili bir vakanın 6. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nda muayenesinin yapılması ve rapor hazırlanması, 2659 sayılı Adli Tıp Kurumu Kanunu’na aykırıdır ve bu şekilde hazırlanmış bir rapor hem tıbbi hem de hukuki açıdan bilirkişi raporu olarak kabul edilemez" denildi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen de söz konusu raporun düzenlenmesinde hem mesleki, hem etik sorunlar olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Adli Tıp Kurumu hakkında raporların ihtiyaç duyduğu insan gücünü bulundurmayarak ya da bu olanaktan yararlandırmayarak, idari bir ihmal yerine getirmiş olması nedeniyle bu konuda değerlendirmemiz sürüyor. Eğer gerçekten açık olursa, bir suç duyurusunda bulunacağız. Bunun yanı sıra raporumuzla birlikte burada bir ihmal ve özensizlik olduğu ortada. Dolayısıyla burada bulunan arkadaşlarımız hakkında bir soruşturma başlatacağız. "
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle