GeriGündem Raportör türban davasına 'ret' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  76
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Raportör türban davasına 'ret' dedi

Raportör türban davasına 'ret' dedi
refid:8961859 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren Anayasa değişikliğiyle ilgili açılan davada, esas hakkındaki raporunu tamamlayarak davanın reddi yönünde görüş bildirdi. Can'ın raporu Anayasa Mahkemesi üyelerini bağlamıyor.

CHP ve DSP, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması” istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Alınan bilgiye göre, raportör Can, hazırladığı raporu bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a teslim etti. Haşim Kılıç da raporun birer örneğini üyelere dağıttı.

Raporun üyelerce incelenmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği bir günde, anayasa değişikliğinin “iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması” istemi karara bağlanacak.

Davayı, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Raportörün raporu, Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle