Gündem Haberleri

  Rap müziği seksle tanışma yaşını düşürüyor

  AMERİKA / (DHA)
  23.08.2006 - 14:40 | Son Güncelleme:

  RAP şarkılarının cinsel içerikli sözlerinin gençlerin daha erken yaşta cinsellikle tanışmalarına neden olduğu tespit edildi.

  ABD’li bilim adamlarının Pediatri adlı gazetede yayımlanan araştırmasına göre rap şarkılarında kullanılan kadınları aşağılayan ve seksi teşvik eden sözler gençlerin cinsel ilişkiye girme yönündeki yaklaşımlarını değiştiriyor. Böylelikle daha küçük yaşta cinsel ilişkiye girmeye başlayan gençler arasında hastalıklar daha kolay yayılıyor. Genç kızlar daha erken yaşta hamilelikle tanışıyor.

  3 yıl süren araştırmanın başındaki Dr. Steven Martino’nun yayınladığı rapora göre, rap ve hip hop müziğinin cinselliği ön plana çıkartan, erkekleri seks konusunda doyumsuz, kadınlarıysa seks objesi gibi tanımlayan sözleri adölesan dönemindeki gençlerin erken yaşta cinsel ilişkiye girmeleriyle sonuçlanıyor.

  Araştırmayla ilgili bilgi veren uzmanlar anne babaların çocuklarının dinlediği müzikleri kontrol etmesi ve bu konuda bir bir kısıtlama getirmelerini tavsiye ediyor. Dr. Martino ise, sansür koymanın etkili bir çözüm olacağını düşünmüyor fakat çocuklarla müziğin cinsel ağırlıklı içeriği hakkında konuşmak anne babalara kendi fikirlerini ifade etme şansını vereceğini düşünüyor.

  Martino cinsel ilişkilerde rap ve hip hop dinleyen kızların partnerlerine daha itaatkar ve daha az saygın bir durumda olduklarının; erkeklerinse partnerlerinin duygularını hiçe sayan bir tavır takındıklarının altını çizdi. Her yıl yaklaşık 750 bin kızın hamile kaldığı, 4 milyon kişinin de cinsel yolla bulaşan hastalıkları kaptığı tahmin ediliyor. ABD’de gençlere en kötü etkiyi L’il Kim ve Ja Rule gibi rap yıldızlarının yaptığı öne sürülüyor.

  ARAŞTIRMADA 1461 GENÇLE KONUŞULDU

  RAND Corporation adlı ABD’nin önde gelen sağlık araştırmaları organizasyon şirketinin yaptırdığı araştırmada yaşları 12 ile 17 arasında değişen 1461 gence cinsel hayatlarının nasıl olduğuna ve ne tür müzik dinlediklerine dair bir anket yapıldı. Araştırmada rap ve hip hop dinleyen gençlerin seks hayatının rock, pop veya country müziği dinleyenlere göre daha erken başladığı sonucuna varıldı. Anket sonucunda gençlerin dinlediği müziklerin sözlerinin yüzde 40’ının seksle ilgili olduğu tespit edildi. Ayrıca gençlerin çocuğunun karşı cinse karşı bakışının kalıcı şekilde olumsuz etkilendiği anlaşıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı