GeriGündem Ramses’in saçını çalmışlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramses’in saçını çalmışlar

Ramses’in saçını çalmışlar
refid:5528422 ilişkili resim dosyası

Fransa’da Jean-Michel Diebolt adlı postacı, Mısır Firavunu İkinci Ramses’e ait olduğunu iddia ettiği saçları internette satmaya kalkışınca, Fransa ile Mısır arasında krize neden oldu. Ramses’in mumyasını 30 yıl önce onarım için Fransa’ya gönderen Mısır, "Eğer satışa çıkan saçlar gerçekse bu bir skandaldır ve iki ülke ilişkileri ciddi bir hasara uğrar" diye uyarıda bulundu.

FRANSA’da Jean-Michel Diebolt adlı postacı, Mısır Firavunu İkinci Ramses’e ait olduğunu iddia ettiği saçları internette satışa çıkarınca önceki akşam gözaltına alındı. 50 yaşındaki postacı, Diebolt Ramses’in saç ve sargılarını, 1976 ve 1977 yıllarında Grenoble’da yapılan mumya analiz ve onarımı çalışmalarına katılan babasından aldığını söyledi. Polis, postacının evinde yaptığı aramada, Ramses’e ait olduğu düşünülen saç ve sargıların konulduğu minik poşetler buldu. Sorgusu süren postacı Diebolt’un suçu gizlemekten yargılanabileceği belirtildi.

Ramses’in halen Kahire Müzesi’nde muhafaza edilen mumyası, 30 yıl önce meydana gelen bozulmanın araştırılması amacıyla Fransa’ya gönderilmişti.

Mısır’ın tarihi eserlerden sorumlu en yetkili kişisi olan Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Zahi Hawass, Fransa’nın bu konunun soruşturmasında Mısır ile tam bir işbirliği yapması gerektiğini söyleyerek aksi takdirde ilişkilerin bozulacağını söyledi. Soruşturmada "tam bir şeffaflık" istediklerini belirten Zahi Hawass, "Soruşturmanın sonuçlarını bekleyelim. Ancak eğer bu saçlar gerçek çıkarsa, bu parçaların derhal Mısır’a iade edilmesi gerekiyor. Bu tür eserlerin korunması için Fransa ile Mısır arasında resmi bir anlaşma bulunuyor" dedi.

Mısır’ın başında MÖ 1290’la 1224 yılları arasında 66 yıl boyunca firavun olarak kalan İkinci Ramses, Hititler’le girdiği meydan savaşından sonra, dünyanın ilk yazılı anlaşması olan "Kadeş Barışı"nı yaptı. Ramses’in mumyası, 1976’da onarım için Fransa’nın başkenti Paris7e getirildiğinde "devlet töreni" ile karşılanmıştı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle