Gündem Haberleri

  'Ramazan'da bombardıman dursun'

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Sayısı yaklaşık 20 milyon olan Rusya Müslümanlarının Müftüsü Talgat Tacuddin, ABD'den, Afganistan'a bombardımana Ramazan ayında ara vermesini istedi.

  ABD'nin bombardımana Ramazan'da da devam etme kararını kınadıklarını belirten Tacuddin, bombardımanın çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığını belirterek, ''buna Ramazan'da da devam edilmesi, yeryüzündeki 1 milyarı aşkın Müslümanın kutsal değerlerine aykırıdır. Ölen siviller, Afganistan'da terörist kampları kurulmasının sorumluları değildi'' dedi.

  Tacuddin, İnterfaks'a bugünkü açıklamasında, Ramazan'da bombardımana ara verilse bile, özel operasyonlara devam edilebileceğini ifade etti. 

  Tacuddin, ''Hedef uluslararası terörizme karşı mücadele ise operasyon belirli bir zaman ile sınırlı olamaz. Dolayısıyla bombardımana da ara verilebilir'' dedi.

  'SİVİLLERİN HAYATINDAN ENDİŞELİYİZ'

  Güneydoğu Asya liderleri, ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatında sivillerin durumundan endişe duyduklarını açıkladı.

  Brunei'de yapılan zirveye başkanlık yapan Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, birinci gün görüşmelerinin sonunda yaptığı konuşmada, liderlerin Afganistan'daki askeri operasyonun sonucu olarak sivil halkın içinde bulunduğu durum konusunda endişeli olduklarını söyledi.

  Sultan Hassanal Bolkiah, liderlerin bölgeye insani yardımın artırılması konusunu ele aldıklarını belirtti.

  10 üyesi bulunan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), ABD'de 11 Eylül'de düzenlenen terörist saldırıları da kınayan terörle mücadeleye ilişkin bir bildiri yayımlamaya karar verdi ve bölgede sınır terörizmiyle mücadele için çalışma taahhüdüne girdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı