GeriGündem Sahura ne zaman kalkılacak? İşte 2019 Ramazan başlangıç tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahura ne zaman kalkılacak? İşte 2019 Ramazan başlangıç tarihi

Sahura ne zaman kalkılacak? İşte 2019 Ramazan başlangıç tarihi

Müslümanlar için mübarek olan on bir ayın sultanı Ramazan ayına kısa bir süre kala, vatandaşlar da ilk sahur tarihi ve ilk iftar bilgileri de internette araştırmaya başladı. Manevi güzellikler dolu olan Ramazan ayı bu sene mayıs ayında idrak edilecek. Peki, dua ve ibadetlerle taçlanacak olan 2019 Ramazan ayı hangi tarihte başlayacak? İlk sahur ve ilk iftar ne zaman yapılacak? İşte, merak edilenler.

2019 Ramazan ayı tarihi için araştırmalar günler öncesinden başladı. Müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimi olan, üç ayların sonuncusu Ramazan, önümüzdeki ay başlayacak, oruç ibadeti yerine getirilecek. Peki, bu yıl 2019 Ramazan ne zaman? İşte ilk oruç ve sahurun tarihi

2019 nisan ayının son günlerini yaşayan vatandaşların en çok araştırdığı konulardan biri de Ramazan ayı ve oruç ibadetine yönelik oldu. Ramazan hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar bir yandan da ilk orucun tarihini merak ediyor. Peki, bu yıl Ramazan ayı ne zaman başlayacak, ilk oruç ne zaman tutulacak, sahur ne zaman yapılacak?

Müslümanlar, mübarek üç ayların içerisinde yer alan Ramazan ayı boyunca oruç ibadetini yerini getirecek. Müslümanlar, önce ilk sahurlarını yapacak ardından akşam ezanı ile birlikte oruçlarını açacak.  Ramazan ayı, 06 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. İlk sahur 5 Mayıs gecesini 6 Mayıs'a bağlayan gece yapılacak. 

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:
“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Kadir Gecesi’ne yönelik araştırmalar da başladı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de kısa bir süre sonra idrak edilecek. Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Diyanet'in takvimine göre bu yıl Kadir Gecesi, 31 Mayıs Cuma gününe denk gelecek.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle