Gündem Haberleri

  Ramazan Bayramı 2018 yılında kaç gün sürecek? Ramazan ne zaman?

  Hürriyet Haber
  16.04.2018 - 11:00 | Son Güncelleme:

  İslam aleminin huşu içerisinde geçireceği Ramazan Bayramı, bu yıl haziran ayının içerisinde ihya edilecek. Ramazan ne zaman sorusuna cevap arayan vatandaşlar ise oruç ibadetlerinin gerçekleştirileceği bu ayı sorgulamaya devam ediyor. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? İşte, Ramazan Bayramı'nın tarihi ve kaç gün olacağına dair Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgiler

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor sorusu vatandaşların odak noktası olmaya devam ediyor. Ramazan ne zaman başlayacak sorusundan elde edecekleri bilgilere göre planlarını yapacak olan vatandaşlar, bayram tatili izinlerini planlayacak. Peki, düğün, nişan ve diğer özel günler için de araştırılan konular arasında yer alan Ramazan Bayramı ne zaman ve kaç gün sürecek?

  2018 RAMAZAN NE ZAMAN?

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre 2018 yılında Ramazan Ayının başlayacağı gün belli oldu. Müslüman aleminin heyecanla beklediği 2018 Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayacak, 16 Mayıs günü açılacak orucun sahuruna ise 15 Mayıs gecesi kalkılacak, Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak.

  2018 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

  Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Ramazan Bayramı, 15 Haziran'da kutlanmaya başlanacak ve üç gün sürecek

  14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi

  15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün

  16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün

  17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün

  3 AYLAR VE ÖNEMİ

  Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regâib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat'le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram"a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.

  RAMAZAN AYI’NIN ÖNEMİ

  3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

  Etiketler: SeoHaber , NoMobil , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı