Gündem Haberleri

  Raman'da petrol üretimi artıyor

  A.A.
  11.10.2007 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü'nce, Raman petrol sahasında pilot olarak seçilen 7 kuyuya jel solüsyon enjekte edilerek petrol üretimi yüzde 40 oranında artırıldı.

  TPAO Batman Bölge Müdür Vekili Erdal Coşkun, Türkiye'de petrolün ilk bulunduğu Raman sahasında petrol üretimini artırmak için yeni bir sistemi uygulamaya koyduklarını bildirdi.

  Bölgede bulunan 600 milyon varil petrolü çıkarmak için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirten Coşkun, petrol üretimini artırmak amacıyla dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan jel sistemini Raman sahasında hayata geçirdiklerini kaydetti.

  - KUYUDA ÜRETİM ARTIŞI SAĞLANDI

  Pilot bölge seçilen Raman'daki 7 kuyuya enjekte edilen jel solüsyonuyla kaçakları önledikleri gibi suyun kuyuya girişini de azalttıklarını ifade eden Coşkun, “Kuyulara su girişini önleme projesi olan bu çalışmayla petrol üretimi yüzde 40 oranında arttı. Üretim müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz üç vardiya halinde çalışarak kuyulara jel basıyorlar. Jel ile su yolları kapanarak petrol üretimi daha rahat sağlanıyor” dedi.

  Raman sahasında bu yıl 6 yeni kuyu açıldığını bunların dördünde petrol üretimine başlandığını, 2 kuyudan da olumlu sonuç alacaklarına inandıklarını anlatan Coşkun, bu kuyuların da faaliyete girmesiyle 6 kuyudan günlük üretimin 300 varili bulacağını kaydetti.

  Coşkun, Raman bölgesinde TPAO'ya ait yeni bir sistemin denendiğini ve 3.5 milyon dolarlık MR-7000 kulesiyle sondaj yaptıklarını da belirterek, “1948 yılında Raman dağında yapılan ilk sondajda petrol bulunmasından günümüze kadar bu sahada 200 kuyu açıldı. Halen 145 kuyudan günlük 6 bin varil petrol elde ediliyor. Raman'daki kuyulardan günlük üretimin yüzde 35'i çıkarılıyor” diye konuştu.

  TPAO'NUN BATMAN'DAKİ YILLIK ÜRETİMİ 20 BİN 500 VARİL

  Batman Bölge Müdürlüğüne bağlı sahalarda 2007 yılında 28 kuyu açıldığını, 5 kuyunun sondaj çalışmalarının ise sürdüğünü ifade eden Coşkun, Batman, Nusaybin, Diyarbakır ve Suriye sınırında sürdürülen çalışmaların umut verici olduğunu bildirdi.

  TPAO Batman Bölge Müdür Vekili Erdal Coşkun, Sultanyolu, Kırtepe, Yeniköy kuyularından da petrol çıkarmaya başladıklarını, 28 kuyudan günlük bin 200 varil petrol üretimiyle TPAO'nun Batman'daki petrol üretiminin 20 bin 500 varile çıktığını kaydetti.

  Coşkun, sözlerine şöyle tamamladı:
  “1948 yılından bu yana yapılan sondajlarda yer altındaki petrolün sadece yüzde 20'si çıkarıldı. Bölgedeki toplam rezerv ise 600 milyon varil dolayında. TPAO'nun Batman bölgesinde 620 petrol kuyusu var. Bu kuyulardan da günlük 20 bin 500 varil petrol üretiliyor. İtalya'dan ithal edilen tekerlekli sondaj kuleleriyle zaman kazanıyoruz. Bu nedenle sondaj sayısının giderek artacağına inanıyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı