GeriGündem Rakka-Şanlıurfa vahşet hattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rakka-Şanlıurfa vahşet hattı

Rakka-Şanlıurfa vahşet hattı

Suriye’deki savaştan kaçarak Şanlıurfa’ya yerleşen İbrahim Abdulkadir ve Firaz Hamadi adlı gazeteciler, birlikte kaldıkları evde boğazlarından bıçaklanmış olarak bulundu. 2 gazetecinin IŞİD’den tehdit aldığı belirtildi. Ayn Vatan gazetesi yazı işleri müdürü Abdulkadir’in, Suriye’deki IŞİD faaliyetlerini dünyaya duyuran ‘Rakka Sessizce Boğazlanıyor’ adlı grubun üyesi olduğu öğrenildi. 

Rakka-Şanlıurfa vahşet hattı

Şanlıurfa'da haftalık Arapça yayınlanan 'Ayn Vatan' gazetesinin yazı işleri müdürü İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi bıçakla boğazları kesilerek öldürüldü. Suriyeli gazetecilerin IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü sanılırken, 7 kişi gözaltına alındı.

Olay, dün Atatürk Mahallesi'nde meydana geldi. Suriye'deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa'ya yerleşen ve kiraladıkları evde birlikte kalan gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile Firaz Hamadi, bıçakla boğazları kesilerek öldürüldü. Üç katlı binanın ikinci katındaki daireye gelen yakınları, onları boğazları kesilmiş kanlar içinde bulunca, polis ve sağlık görevlilerini aradı.

Sağlık görevlileri gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi'nin öldüğünü belirledi. Aynı zamanda  Özgür Suriye Ordusu'na üye oldukları ileri sürülen Suriyeli gazetecilerin cesedi, yapılan incelemenin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Bu arada bazı yakınları Suriyeli gazetecilerin IŞİD aleyhine haber yaptıklarını, bu yüzden tehdit aldıklarını ileri sürdü. Polis, bölgedeki güvenlik ve Mobese kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Polis, Suriyeli 2 gazetecinin cesetlerini bulan ve olay yerinde bekleyen 7 Suriyeliyi gözaltına aldı.  Hamadi ve Abdulkadir ile birlikte evde olan Suriye uyruklu Talas Surur’a ise ulaşılamadığı bildirildi. Polis Surur’u arıyor. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle