Gündem Haberleri

  Rakıyı ’milli içki’ saydırmak için birlikte DTÖ’ye gidelim

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Birliği’nin rakıya farklı ÖTV istediğini belirten Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Kazım Çalışkan, "AB’nin aldığı çeşitli kararlar var. Kendi içinde çelişen kararları da var. Mesela Uzo, Yunanistan’ın milli içkisi sayıldı. (Yunanistan’ın Sakız adasında bilmem nereden elde edilen ve Yunanistan’a has milli bir içkidir) dendi. AB de bu argümanı kabul etti. Daha sonra Rum Kesimi, AB’ye girdi. Rum kesiminde üretilen Uzo’ya da (Rum Uzo’su) denildi. 2 ayrı ülke ve 2 ayrı Uzo varsa, o zaman Uzo o ülkenin milli içkisi değildir. Rakı doğrudan bizim ürünümüz. Rakıyı üreten firmalar da gidecekler Dünya Ticaret Örgütün’den Milli İçki belgesi alacaklar. Firmalar, bize başvurursa, biz de taraf olur, bu işin aktörü oluruz. Rakının şu avantajı var. Yeni Rakı, (Türk Rakısı) diye Tekel tarafından tescil ettirilmişti. Tescil edilmiş bir ürün. Yani Alman Rakısı yok" dedi.

  SEKTÖRLE ÖTV ZİRVESİ: Maliye Bakanlığı, alkollü ürünlerden alınan özel tüketim vergisi konusunda sektör temsilcileriyle bir toplantı yapmaya hazırlanıyor. Toplantıda firmaların vergileme rejimiyle ilgili görüş ve önerileri alınacak. Daha sonra AB’nin talepleri de dikkate alınarak, orta bir yol bulunmaya çalışılacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, İzmir Ticaret Odası’nın kendisini ziyareti sırasında, aynı zamanda Efe Rakı’yı üreten ELDA A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a, alkollü ürünlerdeki vergileme rejimini, sektörün de görüşünü alarak belirleyeceklerini söylemişti. Unakıtan, ’Bütün bunları beraberce gözden geçirelim. AB ile müzakerelerde, alkollü ürünlerdeki ÖTV konusunda kavga edip duruyoruz. AB, alkol oranı yükseldikçe verginin yükselmesini, alkol oranı düştükçe verginin azalmasını istiyor. Ama burada da rakı sorun oluyor. (Rakı bizim milli içkimiz) diyoruz ama onlar, bu konuda oldukça ısrarlı. Biz, burada sektörle birlikte hareket edeceğiz. Siz de bizim yanımızda olacaksınız" demişti.

  RAKI HARİÇ DÜZENLEME SÖZÜ: Bu arada Türkiye, AB’ye, alkollü içkilerle ilgili yeni bir düzenleme sözü verdi. AB Uyum Programında, alkol ve alkollü içkilerde vergileme ölçüleri ve oranı konusunda gelecek yıl yeni bir düzenlemeye gidileceği taahhüdünde bulunuldu. Bu düzenlemenin ÖTV oranlarında değişiklik yapılmasına ilişkin bir Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulamaya konulacağı da belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı