Gündem Haberleri

  Rakı satışları düştü

  Hürriyet Haber
  03.03.2005 - 15:37 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da sahte rakı zehirlenmesine bağlı ölümlerinin ardından, Beyoğlu’ndaki eğlence mekanlarında votka, şarap ve viskiye olan talep artarken, rakı tüketimi durma noktasına geldi. Rakıdan vazgeçemeyen müdavimler ise tercihlerini Yeni Rakı yerine Tekirdağ, Burgaz ve Efe’den yana yapıyor.

  İstanbul’da 9 kişinin ölümüne ve 45 kişinin zehirlenmesine neden olan sahte rakı olayı gece hayatının önemli merkezlerinden Beyoğlu’nu da olumsuz etkiledi. Beyoğlu’ndaki bar, lokanta ve eğlence mekanlarının işletmecileri Yeni Rakı’ya olan talebin kesildiğini, duble bazındaki satışlarının ise durduğunu belirterek, talebin daha çok bira, votka, şarap ve viskiye yönelmeye başladığını ifade ettiler.

  Rakıdan vazgeçemeyen müdavimlerin özellikle güvendikleri lokantaları tercih ettiklerini ve taleplerini Tekirdağ, Burgaz ve Efe rakılarına yöneltmeye başladığını dile getiren işletmeciler, müşteri tercihlerinin birkaç gün içinde netleşeceğini, işletmelerinin cuma ve cumartesi akşamları güvenilirliğini test etme şansı yakalayacağını kaydetti.

  Ayrıca, tekel bayileri de sahte rakıdan dolayı ölüm vakalarının yaşanmasının ardından, yurttaşların rakıdan uzak durduğunu ve 2 günden bu yana Yeni Rakı satışı yapamadıklarını bildirdiler. Tekel bayileri, içki fiyatlarının da arttığı bu dönemde; müşterilerin şarap, bira ve viskiye yönelmeye başladığını kaydettiler

  "BİZDE SAHTE RAKI OLMAZ"

  İstanbul'da sahte rakıdan kaynaklanan ölüm ve zehirlenmelerin, Bursa'da büyük marketlerdeki rakı satışlarını olumsuz etkilediği bildirildi.

  Carrefour SA Bursa Alıveriş Merkezi yetkilileri, vatandaşların sahte rakıyla ilgili haberlerden psikolojik olarak etkilendiklerinin gözlendiğini söylediler.

  Büyük marketlerin doğrudan üretici firmadan rakı aldıklarını, bu yüzden mağazalarında sahte rakı satışının söz konusu olmadığını anlatan yetkililer, şunları kaydettiler:

  “Biz rakıyı direkt üreticiden alıyoruz ve satıyoruz. Hatta prensip olarak tüm ürünlerde iade kabul ettiğimiz halde içki reyonundaki rakı da dahil hiçbir içkinin, ambalajı açılmamış bile olsa idaesini kabul etmiyoruz.

  Ürünün sahtesiyle değiştirilme olasılığını dikkate aldığımız için bu önlemi almayı uygun gördük. Buna rağmen, sahte rakıyla ilgili gelişmelerden psikolojik olarak etkilenen vatandaşlar rakı almaktan çekiniyor. Bu yüzden son 3 günde rakı satışlarımız yüzde 20 oranında azaldı.”

  ÇANAKKALE'DE VE BURSA'DA SAHTE RAKI DENETİMİ

  İstanbul'da 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan sahte rakı olayının ardından, bazı illerde rakı denetimleri gerçekleştiriliyor.

  Bursa Tarım İl Müdürlüğü'nün, 18 ayrı ekiple tekel bayileri ve içkili restoranlara yönelik denetimlerini sürdürdüğü, şu ana kadar 5 işletme hakkında yasal işlem yapıldığı bildirildi.

  Bursa Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Mehmet Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte sürekli gerçekleştirilen rutin denetimlerin, İstanbul'da sahte rakı yüzünden meydana gelen ölümlerin ardından alkollü içecekler üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

  Kaya, 36 kişiden oluşan 18 ayrı ekibin dün gece kentte denetim yaptığını, denetimlerin bugün de devam edeceğini ifade ederek, özellikle tekel bayileri ve içkili restoranların denetlendiğini belirtti.

  Bazı işletmelerde üretim izni olmayan rakı, kanyak ve şarap ile ithal içkilere rastlandığını kaydeden Kaya, her şişede Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın üretim veya ithalat izni bulunması gerektiğine dikkati çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı