Gündem Haberleri

  Rahşan Hanım, kendi affında direniyor

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet ortakları af konusunda vetolu metine dönülmesi konusunda uzlaşırken, DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, ‘‘Şartlı salıverme’’ konusunda direniyor. MHP ve ANAP'ın, ‘‘Uzlaşma için herşeyi yapacağız’’ mesajına rağmen, Rahşan Ecevit ile Adalet Bakanlığı arasında uzlaşma sağlanamadığından, taslağa son şekli verilemiyor.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hazırladığı seçenekleri af taslaklarını ortaklarına sundu. Yapılan temaslar sonucunda ortaklar, veto edilen metne dönülmesi ve burada önergelerle değişiklik yapılmasında uzlaşmaya vardılar. MHP, Haluk Kırcı maddesindeki ısrarından da bir ölçüde vazgeçti. Bakanlığın hazırladığı taslaklardan birinde yer alan Kırcı maddesi üzerinde, mutabakat sağlandı. Buna göre idam cezaları infaz edilmeyecek. Af kapsamındaki idam suçluları 10 yıl yattıktan sonra cezaevinden çıkabilecekler. Ancak birden fazla idam cezası alanlar, aldıkları her ceza için fazladan 2 yıl daha yatacaklar. Bu hüküm kabul edilirse, 12 yıl hapis yatan Kırcı, en az 10 yıl daha cezaevinde kalacak.

  ECEVİT'E RAĞMEN

  Ortaklar arasındaki ön mutabakat, affın mimarı olan Rahşan Ecevit'e iletildi. Rahşan Hanım, af konusundaki çalışmaları başından beri Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Diri aracılığıyla yakından izledi. Ecevit ile Türk, bu süreçte hiçbir şekilde biraraya gelmezken, Diri aracılığıyla birbirlerine mesaj ilettiler. Rahşan Ecevit, Kırcı'ya ceza indirimi uygulanmasını istemiyor. Ecevit, af yerine şartlı salıverilme uygulanmasında da ısrar ediyor. Başbakan Bülent Ecevit'in devreye girmesine rağmen Bayan Ecevit, bu iki konudaki ısrarından vazgeçmiyor. Rahşan Ecevit, bunlardan taviz verilmesi durumunda, kader kurbanlarının değil, kamuoyunda tepki alacak suçluların affedileceği görüşünü savunuyor.

  BAKANLIK BAŞA DÖNDÜ

  Rahşan Hanım'ın ısrarı karşısında Adalet Bakanlığı, vetolu yasayı bir yana bırakarak, yeniden af taslağı hazırlamaya başladı. Bakanlık, şimdi hazırlayacağı taslak ile yeniden ortakları arasında mutabakat arayacak. Bu taslakta, Rahşan Hanım'ın talepleri yerine getirilerek, af yerine 10 yıllık ceza indirimi ve 3 yıllık şartlı tahliye hükümleri yer alacak. Yeni taslakta Eşber Yağmurdereli'nin de af kapsamına alınması için hüküm de bulunacak. Bu hükümde, daha önce şartlı salıvermeden yararlanan, ancak yeniden suç işleyerek cezaevine girenlerin, getirilen aftan yararlanmalarına olanak sağlanıyor. Af kapsamı dışında kalacak suçlara TCK'nın çete kurmakla ilgili 313. maddesi, görevi kötüye kullanmaya ilişkin 240 ve 230.maddeleri gibi yeni hükümler de eklenecek. Taslakta, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilerek, genişletilen basın affına ilişkin düzenlemenin de yeralabileceği belirlendi. Banka hortumlayanlar ve işkence suçluları ise kesinlikle affın kapsamı dışında kalacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı