Gündem Haberleri

  Rahmi Koç ressamın resmini yaptı

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜNLÜ işadamı Rahmi Koç, dün sergisini gezdiği ressam ve seramik sanatçısı Jale Yılmabaşar'ın resmini yaptı. Koç, sergiyi çok beğendiğini söyledi.

  YURT dışında 16 yılda yaptığı eserlerini AYGAZ'ın sponsorluğunda AKM'de sergileyen resim ve seramik sanatçısı Prof. Dr. Jale Yılmabaşar'ın sergisini gezen yakın arkadaşı Aygaz A.Ş. İdare Meclisi Başkanı Rahmi Koç, gezinin ardından sanatçının portresini yaptı.

  1985 yılında verdiği söz üzerine, yurt dışında 16 yılda ürettiği 150 eseri Türkiye'ye getiren ünlü resim ve seramik sanatçısı Jale Yılmabaşar'ın 14 Eylül tarihinde Aygaz'ın sponsorluğunda açtığı en büyük sergisini dün işadamı Rahmi Koç gezdi.

  TÜRK ZEVKİNE UYGUN

  Gezi sırasında tabloları ve seramik çalışmalarını yakından inceleyen Rahmi Koç, Jale Yılmabaşar'dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Rahmi Koç, ziyaretçilerin görüşlerinin yer verildiği deftere, ‘‘Git gide genişleyen ve güzelleşen bu sergiyi rahat ziyaret etme fırsatını buldum. Türk zevkine çok uygun olan desen ve renkler, insanı adeta büyülüyor. Sergideki bu resimlerin ne zahmetle yapıldığını bilen birisi olarak Jale hanımı daha da takdir ediyorum’’ diye yazdı.

  Sergiyi çok beğendiğini belirten Rahmi Koç daha sonra sanatçı Jale Yılmabaşar'ın ricası üzerine çok kısa bir süre içinde sanatçının portresini yaparak kendisine hediye etti.

  15 yıl önce Münih'te düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'da yaptığı büyük boy resimlerini bir TIR'la İstanbul'a götüreceği sözünü veren ünlü sanatçı, Paris, Zürih, New York, Avusturalya ve Almanya'da sergilediği eserlerini Türkiye'de ilk kez sergiliyor.

  Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nde öğretim üyeliği yapan Yılmabaşar, 1968 yılında İtalya'da altın madalya, 1969 yılında Münih'teki uluslararası yarışmada yine altın madalya kazanırken, 1970 yılında AKM'nin açtığı sanat yarışmasında da birincilik ödülünü aldı.

  Jale Yılmabaşar'ın sergisi 7 Ekim Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı