Gündem Haberleri

  Rahibi vuran silah zanlının evinde bulundu

  Hürriyet İnternet/DHA
  07.02.2006 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da Katolik Rahip Andrea Santaro cinayetiyle ilgili olarak gözaltına alınan 16 yaşındaki zanlının evinde bulunan silahın cinayette kullanıldığı kesinleşti.

  Katolik Rahip Andrea Santaro'yu öldürdüğünü itiraf eden O.A.'nın evinde bulunan silahın baristik incelemesi tamamlandı. Samsun'da incelenen silahın Rahip Santaro'yu öldüren silah olduğu kesinleşti. Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, silahın ele geçirildiğini açıklamıştı.

  Çobanoğlu, Türkiye'yi çok üzen olayla ilgili bir zanlının yakalanması ve adli tahkikat sürecinin bu şekilde aşama kaydetmiş olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Çobanoğlu, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayın şüphelisinin sabaha karşı saat 03.30 sıralarında kent merkezinde bir evde yakalandığını belirtti.
    
  Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğü'nün çabalarıyla yakalanan 16 yaşındaki zanlının, Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında olduğunu ifade eden Çobanoğlu, “Kendisi yaptığı eylemle ilgili açıklamalarda bulunmaktadır. Suç aleti olduğu iddia edilen silah da yapılan bir operasyonla ele geçirilmiştir” dedi.

  ZANLININ ANNESİ AKP YÖNETİCİSİ

  Sancta Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'nun katil zanlısı olarak gözaltına alınan O.A'nın anne ve babası ile 2 kardeşi, ifadelerine başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Anne Necmi'ye A.'nın, AKP Trabzon Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyesi olduğu ortaya çıktı.

  ZANLIYA ÇOÇUK KORUMA HÜKÜMLERİ UYGULANACAK

  Çobanoğlu, Türkiye'yi çok üzen olayla ilgili bir zanlının yakalanmış ve adli tahkikat sürecinin bu şekilde aşama kaydetmiş olmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Olayın olduğu saatten itibaren uyku uyumaksızın büyük bir özveri içerisinde çalışan başta Emniyet Müdürümüz olmak üzere emniyet müdürlüğümüzün tüm personeline teşekkür ediyorum” diye konuştu.
    
  Çobanoğlu, zanlı 18 yaşından küçük olduğu için hakkında Çocuk Koruma Kanunu hükümlerinin uygulanacağını söyledi.
    
  Başsavcı Çobanoğlu, zanlının kimliğine ilişkin bilgi vermek istemezken, zanlının öğrenci olduğunu kaydetti. Burhan Çobanoğlu, cinayetin işlenme nedenine ilişkin soruya ise ”Olayın sebebi konusunda şu anda herhangi bir açıklamaya girmek istemiyorum. Zaten gözaltına alınmasının ve soruşturmanın sürdürülmesinin amacı budur. Bunun ortaya çıkarılmasıdır. Bu bağlantılar da ortaya çıkarıldığında gerekli açıklama yapılacaktır” dedi.

  Gözaltına alınanlarla ilgili bilgi vermeyen Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise cinayetin nedeni ve tüm diğer ayrıntıların sorgulama ve yüzleştimeden sonra ortaya çıcakacağını söylemekle yetindi.

  EK GÖZALTI SÜRESİ

  Emniyet Müdürlüğü'nün istemi üzerine savcılık, O.A.'nın gözaltı süresini uzatırken, üst düzeydeki bir emniyet yetkilisi, cinayetteki tüm karanlık noktaların kısa sürede aydınlatılacağını ve tüm bağlantıların açığa çıkacağını söyledi.

  BAKAN AKSU: OLASILIKLAR ARASINDA TACİZ YOK
   
  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, rahip Andrea Santoro’nun öldürülmesi olayıyla ilgili gözaltına alınan zanlının sorgulanmasına Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde savcı gözetiminde devam edildiğini bildirdi.

  "Bakanlar Kurulu’na bilgi verirken, polisin üzerinde durduğu olasılıklar arasında Papaz Santoro’nun taciz ya da eşcinsel ilişkilerden kaynaklanan bir cinayete kurban gitmiş olabileceğini de saydınız mı?" şeklinde yöneltilen soruyu "Bakanlar Kurulu’nda konuyu değerlendirdik, polisten gelen ilk bilgiler doğrultusunda Sayın Başbakanımıza ve bakan arkadaşlarımıza bazı olasılıkları saydık. Ancak saydığım olasılıklar ve tahminler arasında böyle bir olasılık bulunmamaktadır" diye yanıtladı.

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yakalanan zanlının şu anda Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde savcı gözetiminde sorgulandığını belirtirken, olayı en kısa zamanda aydınlatacaklarını bildirdi. İçişleri Bakanı Aksu, Trabzon’da kendisi ve yerel güvenlik birimi yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantının Cuma günü yapılacağını belirtirken, Trabzon’da asayiş ve huzuru hakim kılacaklarını bildirdi.

  AİLENİN EN KÜÇÜK ÇOCUĞU

  Trabzon Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nu geçen yıl bitirdikten sonra bu öğretim yılında Fatih Lisesi birinci sınıfa kaydolan O.A.'nın, bir süredir okula devam etmediği ortaya çıktı. Polis, O.A. ile ilişkide bulunan tüm kişileri ortaya çıkarmak için hem Fatih Lisesi'nde hem de geçen yıl mezun olduğu Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda araştırma yaptı. O.A.'yı tanıyanlar, içine kapalı bir genç olduğunu, fazla arkadaşı bulunmadığını söyledi.

  Katil zanlısı O.A.'nın ailesini araştıran polis, aslen Trabzon'un Vakfıkebir İlçesi'ne bağlı Düzlük Köyü'nden olduğunu saptadı. O.A'nın, Trabzon Moloz Semti'nde diş teknisyenliği yapan babası Muharrem A.'nın iki evli olduğu ortaya çıktı.

  YAKINLARI NE DİYOR?

  Muharrem A.'nin kardeşlerinden Yusuf A., oğulları 20 yaşındaki Fatih ve 24 yaşındaki Hasan A. ile Trabzon'un Cumhuriyet Caddesi'ndeki Peker Pasajı'nda kuyumculuk yapıyor. Hasan A., kendisiyle görüşen DHA muhabirine, “Biz amcam Muharrem'in çocuklarıyla beraber büyüdük, evlerimiz yan yana. O.A. kendi halinde bir çocuk. Dinle ve tarikatla ilgisi yok. En çok internet kafede oyun oynamayı severdi. Böyle bir cinayeti işlemiş olamaz, kesinlikle bir yanlışlık var. O değil insan, sinek bile öldüremez” dedi.

  Muharrem A.'nin Düzlük Köyü'nde oturan yakını 65 yaşındaki Mehmet A. da “Burada Muharrem’in ağabeyleri Ali ve Yusuf un evleri var. Muharrem ve çocukları buraya çok fazla gelmez. Papazı öldürdüğü söylenen O.A.'yı ben hiç tanımıyorum. Yaz aylarında gelip kısa süre kalırlar. Olayı TV’den duydum. Biz dinimize bağlı bir aileyiz. Neden böyle birşey yaptığını anlayamadım” dedi.
  Düzlük Köyü Muhtarı Hasan Eyüboğlu ise A. ailesinin bugüne kadar herhangi bir olaya karışmadığını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı