Gündem Haberleri

  'Rahatsızlığımızı Rusya'ya notayla bildireceğiz'

  AA
  18.08.2012 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Rus yetkililer, dün bir protesto gösterisindeki eylemciyi takip eden iki polis memurunun Moskova'daki Türk Büyükelçiliği bahçesine girmesi nedeniyle, Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek özür diledi. Türkiye ise olaydan duyulan rahatsızlığın Rusya'ya bir notayla bildirileceğini duyurdu.

  Moskova'da Pussy Riot adlı müzik grubu üyelerinin ikişer yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından meydana gelen protesto gösterilerinde, polisten kaçan bir eylemcinin Türkiye Büyükelçiliği duvarından içeri atlaması ve iki polisin de göstericiyi yakalamak amacıyla elçilik sınırlarına girmesi, Türkiye'nin tepkisine sebep oldu.

  Moskova'daki Türk Büyükelçiliği'nden üst düzey bir yetkilinin AA'ya verdiği bilgilere göre, yaşanan olayın ardından gece yarısı Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer elçiliğe gelerek özür dilediler. Elçiliğin bahçesine atlayan polislerin genç ve tecrübesiz olduğunu belirten yetkililer, bu tür bir olayın asla tekrarlanmayacağı yönünde garanti verdi.

  'MÜNFERİT ANCAK HUKUKA AYKIRI'

  POLİSİN GİRMESİ YASAK
  Viyana Konvansiyonu’na göre, büyükelçilik ve konsolosluklar o misyonu yöneten ülkenin toprağı sayılıyor. Rusya’nın da taraf olduğu bu belge doğrultusunda ev sahibi ülke polislerinin diplomatik misyona girmesi her şartta yasak kabul ediliyor.
  Diplomatik yetkili, yaşananları değerlendirirken, şunları söyledi:

  "Bu münferit bir olaydır. Ancak uluslararası hukuka tamamen aykırıdır. Rus yetkililer bizden özür dileyerek, bir daha böyle bir olayın asla yaşanmayacağını söylediler. Ancak biz olaydan duyduğumuz rahatsızlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çok yakın bir zamanda nota vererek bildireceğiz."

  Diplomatik yetkili, protesto gösterisinin Türkiye'ye karşı olmadığını ve söz konusu olayın da Türkiye'nin egemenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı.

  Dün olayın ardından Hürriyet’e konuşan Büyükelçilik görevlileri, Türkiye’nin olayı büyütmeye niyeti olmadığını belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı