Gündem Haberleri

  Radyo ve TV'ler Türkçe'den sınıfta kaldı

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), radyo ve televizyonlarda Türkçe'nin kullanımı ile ilgili Türk Dil Kurumu'na (TDK) yaptırdığı araştırma, televizyonların Türkçe'yi yanlış kullandığı gerçeğini ortaya koydu. Araştırmada, dil yanlışlıklarının daha çok canlı
  yayında görüldüğü ve kullanılan sözcüklerin son derece sınırlı olduğu belirlendi.

  RTÜK, TDK'ya radyo ve televizyonlarda Türkçe'nin kullanımı ile ilgili bir araştırma yaptırdı. Araştırma için TDK bünyesinde üniversite ve liselerde görev yapan dil ve
  edebiyat öğretmenlerinden 15 kişilik bir uzmanlardan oluşan Proje Yürütme Kurulu oluşturuldu. Kurul, Türkçe'nin kullanımı ile ilgili yaptığı araştırmayı raporlaştırdı.
  Rapora göre, kurul üyeleri, çeşitli radyo ve televizyonların iki aylık yayınlarının tamamını izleyip, yanlışları belirledi.

  Raporda, radyo ve televizyon kuruluşlarından spiker, muhabir ve sunucuların dilinin yanlışsız kullanmalarının şart olduğu fikrinin yerleşmediğine işaret edilirken, "Neredeyse Türkçe konuşan herkes bu görevlerde kullanılabilmektedir" denildi.

  Raporda, dili kullanmakta belli bir seviyeye ulaşmamış ve bir dil eğitiminden geçmemiş
  kimselerin radyo ve televizyonlarda yaptıkları yanlışlıkların kamuoyunu rahatsız ettiği de belirtildi.

  Yapılan yanlışlıkların dilin yozlaşmasına neden olduğu vurgulanan raporda, dilin özensiz ve keyfi kullanışının iletişimi ve anlaşmayı zorlaştırdığı ifade edildi. Tespit edilen dil yanlışlarının, uygulanmakta olan eğitim sistemiyle doğrudan ilgili olduğu belirtilen raporda,
  toplumun gittikçe yoğunlaşan dili yanlış ve keyfi kullanışının ilkokuldan başlayan, bütün öğretim kademelerinde görülen ihmalkarlıktan kaynaklandığına dikkat çekildi.

  DİL YANLIŞLIĞI EN ÇOK CANLI YAYINDA YAPILIYOR

  Kurul, radyo ve televizyonların söz varlığını belirleyebilmek için üç kanala ait ve daha çok haberlerden oluşan toplam 24 bin 247 kelimelik bir yazılı metin hazırlayarak, bu metni incelendi. Proje Yürütme Kurulu tarafından hazırlanan raporda, radyo ve televizyonlarda
  Türkçe'nin kullanımı ile ilgili yanlışlar ve bazı önemli noktalar dokuz maddede toplandı. Raporda yer alan bilgilere göre, dil yanlışlıkları daha çok canlı yayınlarda görülüyor,
  haber yerinden yapılan canlı yayınlarda bu oran daha yüksekliyor. Raporda, yapılan yanlışlıklarla ilgili şu görüşlere yer verildi:  
  *Yapılan dil yanlışları, sunucunun belli bir dil eğitiminden geçmediği, dildeki gelişmeleri takip etmediği sonucunu ortaya koymaktadır.
  * Yoğun olarak yapılan dil yanlışlarına ve keyfî kullanımlara bakıldığında ilgili kurumda bir denetlemenin bulunmadığı fikrine varılmaktadır.
  * Kelimelerin seçimi, yazımı ve okunuşunda ortaya çıkan dil yanlışları, pek çok sunucunun imla kılavuzu, sözlük gibi kaynakları kullanmadığını göstermektedir.  Bu tespitlere, yabancı dillere karşı gösterilen aşırı ilgiyi, yabancı kelime kullanmadaki özentiyi de katabiliriz.
  * Yerli film ve dizilerde toplum içinde söylenmesi çirkin olan, görgü kurallarına ters düşen pek çok kaba kelime sarf edildiği görülmektedir. Bunların yoğun olarak kullanılması dinleyicileri, seyircileri rahatsız etmekte ve tiksindirmektedir.
   *Öğrenim sırasında ve daha sonra herhangi bir deyimin gerçek yapısı ve nerelerde kullanılabileceği kavranmamış olduğundan pek çok deyim yanlış kullanılmakta, söz gelişi,
  `ekmeğine yağ sürmek' gibi bir deyim `kazancına ekmek sürmek' biçimine dönüştürülebilmektedir.
  *Deyimleri yanlış ve eksik kullanma, kelimeleri yanlış telaffuz etme, cümle düzenini bozma, konuşmada kaba, edep dışı sözlere yer verme, yabancı kelimelere özenme gibi
  hususların toplumu hızla etkilemekte olduğu acı bir gerçektir. Kısa vadede önlem alınmadığı takdirde bu olumsuz gidişin boyutları daha da büyüyecektir.
  *Radyo ve televizyonlarda kullanılan söz varlığının da son derece sınırlı olduğu ve 500-1000 kelime etrafında döndüğü tespit edilmiştir."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı