Gündem Haberleri

  Radyo DJ’inin gizli noktaları

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalılar'ın nefret etmeye bayıldıkları en ünlü radyo DJ'leri Howard Stern'in özyaşam öyküsünden uyarlanan ‘‘Gizli Noktalar’’ (Private Parts) haftanın yeni filmlerinden. 1997 yapımı filmin en ilginç yanı Howard Stern'in kendini oynaması. Howard Stern ülkemizde pek tanınmıyor ama o Amerika'nın en sevilen (aynı zamanda nefret edilen) ve en çok kazanan megastarlarından biri.

  Amerika'da yaşayan radyo dinleyicileri bir sabah radyolarını açtıklarında duydukları garip seslerden irkildiler. Ardından yayına giren genç spiker kadın ‘‘Howard Stern ve bu sabah yaptıkları için sizden özür diliyoruz,’’ diyordu. İşte bu sihirli sözcükler durdurulamaz Howard Stern çılgınlığını başlattı. Amerika dışında pek tanınmayan ama ülkesinde kült statüsüne ulaşan Howard Stern, sınırsız üne ve paraya kavuşan ilk radyo starı olma özelliğini de taşıyor. Howard Stern 90'lı yılların radyo patlamasını yaratan (etkileri ülkemizde de görüldü) ilk insandı. Çılgın programıyla reytingleri alt üst etti ve birbirinden ilginç radyo anonslarını ilk o yayınladı.

  ‘‘Political correct’’ yani siyaseten doğru olmayı zerre kadar takmayan Stern, eşcinsellerden nefret ettiğini mikrofonlardan defalarca haykırdı. Programlarında lezbiyen espriler yapmaya ve stüdyoda çıplak bir kadın varmış gibi orgazm taklidi yapmaya bayılan radyocu, banyo yaparken canlı yayına katılıp seksüel fantezilerini anlatan dinleyicilere de kucak açtı. Kelimenin tam anlamıyla bir medya starı haline gelen Howard Stern, o zamana dek tutuculuğuyla bilinen Amerikan radyolarının ‘‘yasaklı yedi sözcük’’ kuralını da dinleyecileriyle geliştirdiği parolalarla yıktı.

  İşte bu Howard Stern otobiyografisini yazması için kendisine teklif edilen bol sıfırlı rakamları reddedememiş ve 1993 yılında oturup filmle aynı adı taşıyan kitabı yazmış. Toplam 2 milyon adet satan kitap tam 15 hafta boyunca ilk 10, 20 hafta boyunca da New York'un en çok satan kitapları arasında yerini korudu. Tabii kitabın başarısı ve Howard'ın popülaritesi üzerine Howard Stern'e Hollywood'dan kitabı filme çekme teklifleri geldi.

  ‘‘Bir taraftan, ‘O tabii yapalım, en çok istediğim şey bir film çevirmek’ derken diğer taraftan ‘Komik olmayın böyle bir kitaptan nasıl film yapılır?’ diye sorup duruyordum. Ve Len Blum böylesine bir problemi çözdü’’ diyerek bu süreci anlatıyor Howard Stern. İlk sinema deneyiminde kendisini canlandıran Howard Stern'e, yine kendilerini canlandıran Amerika'nın popüler radyo şahsiyetlerinden Robin Quivers ve uzun yıllardır Stern'in teknik yardımcılığını yürüten Fred Norris eşlik ediyor. Howard Stern'in uzun yıllardır büyük bir aşkla ve sadakatle evli olduğu karısı Allison'ı ise Mary McCormack canlandırıyor. Yıldızı yeni yeni parlayan bir oyuncu olan McCormack,‘‘ Miracle on 34th Street’’, ‘‘Backfire’’, ‘‘Murder One’’ ve‘‘Law & Order’’ gibi yapımlarda rol aldı. Ayrıca şu sıralar bizde de gösterilen ‘‘Gercek Suç’’ (True Crime) filminde de küçük bir rol üstlendi. Filmin yönetmeni Betty Thomas daha çok televizyon dizileriyle ünlenmiş. Yönetmenin tek sinema filmi Amerika dışında pek bilinmeyen ‘‘The Brady Bunch of Movie’’.

  GİZLİ NOKTALAR

  PRIVATE PARTS

  Yönetmen: Betty Thomas

  Senaryo: Len Blum

  Görüntü yönetmeni: Walt Lloyd

  Müzik: Van Dyke Parks

  Oyuncular: Howard Stern, Mary McCormack, Robin Quivers, Fred Norris.

  1997 ABD yapımı, 109 dk.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı