Gündem Haberleri

  Radyasyon mağduru aileye tazminata Danıştay’dan onay

  Emel ARMUTÇU
  07.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmha edilmek üzere yurtdışına gönderilmesi gerekirken, yetkili kurumlarca ortalıkta bırakılan radyoaktif madde yüklü konteyneri, içinde zararlı madde olduğunu bilmeden parçaladıkları için hayatları kararan hurdacı Ilgaz Ailesi, yedi yıl sonra ilk hukuki kazanımı elde etti.

  Danıştay 10. Dairesi, İdare Mahkemesi’nin kusurlu bulduğu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) aileye ödemesini kararlaştırdığı manevi tazminatları onayladı.

  Hurdacı Ilgaz Ailesi’nin altı aylık bebekten 45 yaşındaki akrabasına kadar 20’den fazla ferdinin hayatı, 1999 yılında "hurda" diye satın aldıkları konteynerin içinden radyoaktif madde çıkınca değişti. İstanbul İkitelli’de yaşayan ve hayatlarını hurdacılıkla kazanan Ilgazlar, konteyneri parçalamışlar ve hepsi de radyoaktif maddeye maruz kalmıştı.

  Konteynırın içinde bulunan "Kobalt 60" adlı radyoaktif maddeyi ithal eden, bir hastanede kullanıldıktan sonra imha edilmek üzere yurtdışına göndermesi gerekirken bir depoya atan "Çulhalar" adlı şirketin yöneticileri, çıkan af nedeniyle ceza davasından kurtuldu, ancak ailenin hem şirkete, hem de maddenin yurtdışından ithalini ve yeniden imha için dışarı gönderilmesi sürecini denetlemekle yükümlü TAEK aleyhine açtığı tazminat davaları sürüyordu. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, tehlikeli maddeden toplumun korunması görevini yerine getirmediği gerekçesiyle, TAEK’i "ağır kusurlu" buldu ve Ilgaz Ailesi’nin 12 ferdine, faizleriyle birlikte 3 milyon YTL’yi geçen maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi.

  KANSER VE KISIR

  Aile, mahkemenin hükmettiği tazminatı alamadan, bilirkişilerin "yakalanma riskleri çok yüksek" dediği kanserle tanıştı, Hüseyin Ilgaz, akciğer kanserine yakalandı. Ailenin erkeklerinden birkaçının menisindeki spermler yok oldu, yani halk tabiriyle "kısır" kaldılar, bir tanesi de iki parmağını kaybetti, bir kadın da henüz 38 yaşında menopoza girdi. Ailenin tüm fertleri halen herkesten çok daha fazla bir oranda kanser riski taşıyor.

  Danıştay 10. Dairesi ise iki gün önce İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın manevi tazminatlarla ilgili kısmıın onaylarken, maddi tazminatlarla ilgili bölümünü yeterli araştırma yapılması ve yeniden karar verilmesi için bozdu. Bu durumda Ilgaz ailesinin 12 ferdi, kişi bazı 25-50’şer bin YTL tutan manevi tazminatlarını yedi yıllık yasal faizleriyle birlikte alacak. Bu durumda ellerine geçecek toplam para, hükmedilen tazminatın iki katından fazla olacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı