Gündem Haberleri

  Radikal İslam’ın Nijerya’dan destek görüyor mu?

  Reuters
  26.12.2009 - 13:22 | Son Güncelleme:

  El Kaide ile bağlantısı olduğu söylenen Nijeryalı bir adamın Amsterdam’dan Detroit’e giden ABD uçağını bombalama girişimi, akıllarda Batı Afrika’daki İslam ve bölgeden destek almaya çalışan radikal gruplara yönelik soru işaretleri yarattı.

  Reuters haber ajansında yayımlanan bir analizde, Nijeryalı saldırganın El Kaide ile bağlantı olduğunu açıklamasının ardından, Batı Afrika temelli radikal gruplara ve bölgenin terörizmle bağlantısı sorgulandı.  

   

  Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da, homojen bir Hıristiyan ve Müslüman dağılımı var ve 200’den fazla farklı etnik grup sorunsuz bir şekilde hayatlarını devam ettiriyor.

   

  Batı Afrika ise, güçlü bir mutasavvıf İslam geleneği hakim. Ancak bu birlik içinde yer alanlar terörist saldırılardan çok hoşgörüleriyle ünlü.    

   

  Analizde, Batılı ülkeler için en büyük tehdidin bu iki bölgeden ziyade, Pakistan ve Suudi Arabistan kaynaklı kökten dinci cemaatlerin yaşadığı Cezayir olduğu belirtildi.

   

  Tablighi ve Vahabistler olarak bilinen bu şiddet yanlısı radikal grupların Batı Afrika’dan destek almak istediğine ancak grupların ideolojilerinin bölgedeki Müslümanlarca destek görmediğine dikkat çekildi.

   

  EL KAİDE NİJERYA’DA ETKİN Mİ?

  Nijerya’daki en büyük militan tehdidi, Cezayir’in 1990’lı yıllardaki iç savaşı sırasında büyüyen Batı Afrika El Kaide Örgütü (AQIH) oldu.

   

  ABD ordusundan yetkililer, daha önceki dönemlerde, örgütün Mali’de etkin olduğunu ve Moritanya ve Nijerya’nın kuzey sınırındaki Nijer ülkesini eğitim kamplarını düzenlemek için kullandıklarını açıklamıştı.  

   

  Öte yandan, Nijerya 2007’de El Kaide ile bağlantısı olduğu söylenen bir grup radikal İslamcıyı tutukladı.

   

  Bu süreçte bazı Batılı diplomatlar, Batı ülkeleri ve Çin’in petrol tedarikçisi olarak stratejik taşıdığı önem ve kalabalık nüfus ile fakirliğin bölgeyi İslami gruplar için merkez haline getirmesinden endişe etmişti.

   

  Bütün bunlara rağmen, Nijerya’da El Kaide varlığı resmi olarak kanıtlanamadı.

   

  NİJERYA’DA DİN TEMELLİ GERİLİMLER YAŞANIYOR MU?

  Analizde, Temmuz’da Nijerya’nın Maiduguri şehrinde, şeriat kanunlarının daha geniş bir kesime yayılmasını isteyen Boko Haram adlı İslamcı grupla güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktığı ve yüzlerce insanın öldürüldüğüne dikkat çekildi.

   

  Bu grup bazen Nijeryalı Talibanlar olarak da adlandırılıyor. Dünya genelindeki İslamcı militan grupların ortak bir saldırı taktikleri yok.

   

   Bu yüzden Afganistan’daki Taliban askerlerinin dünya genelinde farklı gruplarla bağlantısının olduğunu kanıtlamak oldukça zor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı