Gündem Haberleri

  qw

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 11:16 | Son Güncelleme:

       -“1. İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ”
           -FESTİVAL KAPSAMINDA DÜZENLENEN “NADİR
           ESERLER MÜZAYEDESİ”NDE 221 ESER SATIŞA
           SUNULDU
         
  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı  ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi iş birliğiyle düzenlenen “1.  İstanbul Edebiyat Festivali” kapsamında 221 eserin yer aldığı “Nadir Eserler  Müzayedesi” gerçekleştirildi. Sultanahmet'teki Kızlarağası Medresesinde düzenlenen müzayedede,  aralarında Yunus Emre'nin 1924 yılında basılan “Divan- Yunus Emre”, Mütefferika  Matbaasının son kitabı “İğrab-ül Kafiye” ve Osmanlı'da basılan ilk şiir kitabı  özelliğini taşıyan Mustafa Haşim Üsküdari'nin 1836'da basılmış “Divan-ı Haşim  Efendi” adlı eseri ile Namık Kemal'in oğluna yazdığı el yazısı mektubunun da yer  aldığı 221 eser yer aldı. Müzayedede, eserlerden 15 kitap satıldı.

  Konuya ilişkin bilgi veren müzayedenin koordinatörü şair  Seyfettin Ünlü, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinin bir kültür hizmeti  olarak edebiyat mevsimi etkinliğinin son programında bu müzayedeyi  düzenlediklerini söyledi.

  Tarihi değerleri ve geleneksel kitap kültürünü gelecek kuşaklara aktarma  amacı taşıdıklarını ifade eden Ünlü, bu çerçevede düzenledikleri kitap  müzayedesinde yer alan eserlerin, 16. yüzyıldan günümüze uzanan süreçteki nadir  eserlerden oluştuğunu kaydetti. Ünlü, bu müzayedede önemli eserlerin yer  aldığını, bunların Osmanlı döneminin bazı şairlerinin ilk basılan şiir kitapları,  tarih üzerine nadir araştırmalar ve İstanbul üzerine görsel malzemelerden meydana  geldiğini söyledi.

  Müzayedelerini her ayın son pazar günü gerçekleştirerek bunu devam  ettirmek istediklerini dile getiren Ünlü, bu tarihi mekanda kitap kültürü ve  insan ilişkisini yarınlara taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

  Seyfettin Ünlü, düzenleyecekleri bir sonraki müzayedede 500 eserin yer  alacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı