GeriGündem PYD’li 9 katil paketlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PYD’li 9 katil paketlendi

PYD’li 9 katil paketlendi

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı sırasında Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın şehit edilmesine karıştıkları tespit edilen 9 PYD/PKK’lı terörist, MİT ve Jandarma’nın ortak operasyonuyla yakalandı.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın dördüncü günü 23 Ocak 2018’de Ömeruşağı Köyü bölgesindeki çatışmada şehit düşen Üsteğmen Usta ile Uzman Çavuş Muratdağı’nın naaşları Afrin’de yakalanan teröristler tarafından kaçırılmıştı. Naaşlar 2 ay sonra bulunmuş, Usta Ankara’da, Muradağı da Kayseri’de toprağa verilmişti. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre teröristler, PKK/PYD’nin bölgede bilinçli olarak bıraktığı ve yer yer eylem yapmaları için “uykuya” geçirdiği hücre yapılanması içinde yer alıyordu. Teröristlerin Afrin’de Türkiye’nin yeniden kamu düzeni kurmak için başlattığı çalışmaları sabote etmek için, bazı devlet dairelerine yönelik eylemler yaptıkları da tespit edildi. Yerel halktan toplanan bilgiler ışığında uzun süre yakın takibe alınan teröristler MİT ve Jandarma’nın ortak operasyonuyla yakalandı. Teröristler başlarına çuval geçirilerek sorgulanmaları için Hatay’a getirildi.

PYD’li 9 katil paketlendi

SÖZDE ‘ASAYİŞ YAPILANMASI’

Hatay Valisi Erdal Ata, yakalanan Suriye uyruklu M.C.’nin, 2014 yılından itibaren Afrin bölgesinde terör örgütünün sözde “asayiş yapılanması” içinde görev aldığını, Zeytin Dalı Harekâtı öncesi ve sonrasında istihbarat toplama faaliyetlerinde bulunduğunu itiraf ettiğini söyledi. Ata, 9 teröristin İçişleri Bakanlığı, Hatay Valiliği, MİT ve adli makamlarca yapılan koordinasyon neticesinde yargılanmak üzere Suriye’nin Afrin kentinde görev yapan MİT ve jandarma birimlerinin yürüttüğü başarılı operasyonla Hatay’a getirildiğini kaydetti. Vali Ata, bir gazetecinin, Reyhanlı saldırısının faili Yusuf Nazik’in yakalanmasının ardından gözaltıların devam edip etmeyeceği konusundaki soruya ise “Muhtemelen olaya karışan başka isimlerin olduğunu da biliyoruz. İnşallah onların da gereğini yapacağız” şeklinde cevap verdi. 

REYHANLI KATLİAMININ PLANLAYICISI YAKALANMIŞTI

MİT’in Suriye’de ‘Esad’ın kalesi’ olarak bilinen Lazkiye kentinde yaklaşık 15 gün önce düzenlediği operasyonda da, 2013’te 53 kişinin öldüğü Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendirdiği iddia edilen Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Yusuf Nazik ön sorgusunda “Hacı” kod adlı Muhammed isimli Suriyeli bir istihbaratçıdan talimat aldığını belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle