Gündem Haberleri

  'PYD'de 1400 PKK'lı var'

  Erdinç ÇELİKKAN / GAZİANTEP
  24.10.2015 - 20:53 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün gittiği Gaziantep’te önce Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde fahri doktora törenine katıldı, ardından dışarıda kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti, sonra da Türkiye Gençlik Vakfı’nın şölenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu temasları sırasında özetle şunları söyledi:

  DERT TÜRKİYE’Yİ BÖLMEK“

  Ülkemizde bir süredir yaşadığımız hadiseler doğru değerlendirmemiz halinde bize geçmişle geleceğimiz arasında yeni güçlü köprüler kurma imkânı vermektedir. Suriye meselesi daha üst sıralara tırmanıyor. Terörden arındırılmış, uçuşa yasak bölge, eğit donat uygulamalarının gereği her geçen gün daha anlaşılmaya başlandı ama dert başka, dert Türkiye’yi bölmek. Atılan adım bunun için. 

  ADIMIMIZI ATARIZ

  Başaramadılar, başaramıyorlar, başaramayacaklar. Er veya geç bizim tezimize gelmek durumundalar. Aksi takdirde biz adımımızı atmak durumundayız. Çok açık net hep söyledim. ‘PYD bir terör örgütüdür’ dedim. Ama bunlar ‘Hayır o bir siyasi organizasyondur’ diyorlar. Tam aksine bunlar PKK’nın kuzey Suriye’deki uzantılarıdır. Bu adımı birbirleriyle organize atıyorlar, PYD’nin içinde 1400 PKK mensubu var. Ama bunu maalesef bize dost görünen ülkelerin hepsi aksi istikamette ifade etmeye çalışıyor. Silah yardımı geliyorsa bunlardan geliyor. Hangi ülkenin silahları olduğunu gayet iyi biliyoruz. İkili görüşmede söylüyoruz şuraya şu silahı gönderdiniz. Türkiye bir NATO ülkesi olduğu için envanterdeki hareketliliği biz de; onların envanterinde ne varsa biliyoruz. 

  PUTİN’E ESAD TEPKİSİ

  En son Rusya’daki görüşme... Düşünebiliyor musunuz, 370 bin insanın kanına giren bir kişiyi kırmızı halıyla karşılamanın devletlerarası diplomaside yeri olabilir mi? Maalesef insanlık bunu da gördü. Görüşmelerimizde farklı konuşup farklı uygulamaya girenleri gördük. Biz kuzey Suriye’yi bir defa bunların yaptıkları planlamaya asla kurban etmeyeceğiz zira bu bizim için tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdide Türkiye olarak evet dememiz mümkün değildir. Yakın somut neticeler almaya başlayacağız aksi takdirde bu sorun sadece bizim değil Avrupa’nın dünyanın meselesi haline dönüşecek. 

  BU ATEŞ DÜNYAYI YAKAR

  Filanca ülke 30 bin kişiyi ağırlayabiliriz, oraya Nobel verelim demeye başladılar. Nobel’i asıl hak edenler sınırlarına gelen insanlara kapısını kapatanlar değil yıllardır vakur şekilde ülkelerinin özgürleşmesini bekleyen Suriyelilerimizdir. Onlara sahip çıkan Gaziantep’li İstanbullu kardeşlerimdir. Suriye’de körüklenen terör ateşi ilk olarak bizi etkiliyor. Ama unutulmasın bu ateş bölgenin tamamıyla birlikte dünyayı da yakmaya başlayacaktır. Bu bakımdan önümüzdeki dönemde sorunun çözümü konusunda önemli gelişmelerin yaşanacağını ümit ediyoruz.

  KARI KOCAYI AYIRDILAR

  Bugün yine terör, eli kanlı terör örgütleri üzerinden Türkiye’nin birliği hedef alınıyor. Cinayet şebekeleri, paralel çetesiyle beraber ülkemizi 2023 hedefinden koparmak istiyor. Paralel devlet yapılanması dediler ve sızdılar. Ne dedik? İnlerine girdik. Onlar bu millete ihanet ettiler, onlar bu ümmete ihanet ettiler, parçaladılar, böldüler, anneyi evladıyla ayırdılar. Kocayı karısından, karıyı kocasından ayırdılar. Şimdi hesabını verecekler.

  1 KASIM’DA CEVABI VERİN

  Ben tüm Kürt kardeşlerimin son saldırılara bakarak terör örgütünün asıl hedefinin taşeronluk, tetikçilik olduğunu görmelerini, bölge halkının rahatsızlığını daha yüksek ortaya koymalarını bekliyorum. Kürt kardeşlerim, biz size ne yaptık? Şemdinli’deki hastaneye o bomba yüklü araçla gelmek suretiyle orayı infilak ederek harap edenler, nasıl oluyor da sizin dostunuz oluyor? Bu camileri bombalayanlar, benim dindar Kürt kardeşimin nasıl dostu oluyor? Okulları bombalayan benim dindar Kürt kardeşimin nasıl dostu oluyor. Bunlara gereken cevabı 1 Kasım’da bu milletin evlatları olarak tek millet anlayışıyla vermenizi sizden rica ediyorum. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan paralel yapıya da gereken cevabı 1 Kasım’da vereceğinize inanıyorum.” 

  GÖMLEK DEĞİŞTİRDİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ndeki fahri doktora törenine katıldı. Erdoğan, rektörün konuşmasını tamamlamasının ardından salondan ayrıldı. Bu sırada, “Program birkaç dakika sonra devam edecek” anonsu yapıldı. Erdoğan, gömlek değiştirip, kravat taktıktan sonra fahri doktora diplomasını almak ve cüppe giymek için salona döndü. 

  PYDde 1400 PKKlı var

  GENÇLERLE TÜGVA ŞÖLENİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Türkiye Gençlik Vakfı’nca (TÜGVA) düzenlenen Gençlik Şöleni’nde gençlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinleyenler arasında Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) üyesi oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan da vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la ile birlikte törene katılan gençlere karanfil dağıttı ve selamladı. 

  'DEAŞ, EL KAİDE, PKK; YPG, DHKP-C GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DAYANIŞMA İÇİNDE OLALIM'

  CUMHURBAŞKANI Erdoğan, terörle mücadelede başarının anahtarının uluslararası dayanışma ve işbirliğinin artırılması olduğunu söyledi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluşunun 70’inci yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda özetle şunları kaydetti: “Küresel gündemi işgal eden sorunların başında terörizmle mücadele geliyor. 30 yılı aşkın bir süredir bölücü terörle mücadele eden ülkemiz, adına, ideolojisine, kimliğine bakmadan terörizmin her türlüsüne karşıdır ve bütün terör örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele etmektedir. Terörle mücadelede başarının anahtarı, uluslararası dayanışma ve işbirliğinin artırılmasıdır. DEAŞ, El Kaide, PKK, YPG, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelede tüm BM üyesi ülkelerin dayanışma içinde olması gerektiğine inanıyoruz.” (ANKARA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı