Gündem Haberleri

  Putin'den Yuşçenko'ya teşekkür

  Hürriyet Haber
  06.01.2006 - 18:29 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya gaz politikasında işbirliği için teşekkür etti.

  Putin, Rus basınına yaptığı açıklamada, “İlk defa gri veya şeffaf olmayan pazarlıkları geride bırakıyoruz. İlk defa, Rusya-Ukrayna enerji iletişimini geliştirecek, Avrupa enerji piyasasındaki istikrarı güçlendirecek ve ülkelerimizin güvenilir ortaklar olmasını sağlayacak, tamamen şeffaf ve eşit ilişkileri başlatıyoruz” diye konuştu.

  Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya gaz politikasında işbirliği için teşekkür eden Putin, Rusya'nın taahhütlerini yerine getirmek için elinden geleni yaptığını ifade etti. Putin, “Rusya, ortağımızdan talep gelmesi halinde Ukrayna'nın enerji sorunlarının çözümüne tek taraflı destek vermeye de hazırdır” diye konuştu.

  Bu arada, Putin, Yakutsk bölgesini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Pasifik Petrol Boru Hattı'nın Taishet ile Nakhodka arasındaki ilk bölümünün inşaatına bu yaz başlanacağını söyledi.

  Bu konuda kararların alındığını ifade eden Putin, “Bu projenin uygulanması çok zaman alacak ve belirli şeyler de henüz koordine edilmiş değil. Eğer Doğu Sibirya'daki petrol ve gaz sahalarını geliştirmeyi başaramazsak, bu proje etkili olamayacak” diye konuştu.

  Uzmanlar, Rus petrolünü Japonya ve Çin gibi ülkelere ulaştıracak projenin ilk aşamasının 2008'de bitirilmesinin planlandığını, Skovorodino-Nakhodka arasındaki boru hattının inşa edilmesiyle Pasifik hattının kapasitesinin 80 milyon tona çıkacağını belirtiyor.

  Putin'in geçen yıl Japonya ziyareti sırasında imzalanan Pasifik petrol boru hattı projesinden Çin'e 30 milyon ton petrol verilmesi planlanıyor. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı