Gündem Haberleri

  Putin'den Snowden açıklaması

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  25.06.2013 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin vatana ihanet suçlamasıyla aradığı eski CIA ajanı Edward Snowden’ın Rusya başkenti Moskova’da olduğunu kabul etti.

  Başta ABD istihbarat örgütü CIA olmak üzere tüm dünyanın aradığı muhbir Edward Snowden hakkında Finlandiya'da gazetecilere kısa bir açıklama yapan Putin, “Bay Snowden gerçekten Moskova’ya geldi. Bu davranışı doğrusu bizim için büyük sürpriz oldu. Ama şu an transit yolcu olarak Moskova havalimanında. Rusya sınırını geçmedi. Dolayısıyla burada kalması için kendisinin bize ne pasaport ne de vize ibraz etmesi gerekiyor. Herhangi bir yöne bileti varsa uçabilir. Durum bu çerçevede gelişim gösterirken Rusya adresinde işittiğimiz eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

  ABD ile Rusya arasında iade anlaşmasının bulunmadığını belirten Putin, Snowden'ı ABD'ye teslim etmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını açıkladı.

  Snowden'ın en kısa sürede Rusya'dan ayrılmasını ümit ettiğini söyleyen Putin, eski CIA ajanının Moskova'ya uğramasının Rusya-ABD ilişkilerini bozmayacağını iddia etti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den birkaç saat önce benzer bir açıklama da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından yapılmıştı.

  "HİÇBİR TEMAS KURULLMADI"

  Lavrov, Hong Kong'dan ayrılarak Sheremetyevo Havaalanı'na inen Snowden için, “Rusya sınırını hiç geçmedi” dedi. Lavrov böylece, Snowden'ın havaalanından çıkmadığını ima etmiş oldu.

  Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, “Şu hususu net biçimde aydınlatmak isterim. Rusya, Bay Snowden ile ilgilenmiyor ve kendisiyle hiçbir temas kurulmadı. Onun seyahatleriyle Amerikan adaleti arasındaki ilişkiden biz haberdar değiliz. Tek söyleyebileceğim, Edward Snowden adında bir kişinin Rusya sınırlarlarından hiçbir zaman giriş yapmadığıdır” açıklamasını yaptı.

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bu açıklamayı yaparken, Snowden’ın geçtiğimiz Pazar günü Hong Kong’dan Moskova’ya geldiğinden ve buradan Küba'ya geçmesi beklenirken izini kaybettirdiğinden bahsediliyordu.

  Putinden Snowden açıklaması SIKIYSA YAKALA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı