Gündem Haberleri

  Putin ve Medvedev arasındaki sürtüşmenin işaretleri belirginleşiyor

  New York Times
  09.05.2011 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin arasında üç yıldan bu yana süregelen güç paylaşımı bir yarış arabası kadar güçlüydü.

  İkilinin arasındaki bu dayanışma, Rusya’nın yönetici sınıfında yaşanacak herhangi bir bölünmenin ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyeceğini öne süren eleştirmenleri susturdu.

   

  Medvedev ve Putin arasındaki belirsiz anlaşma gerginlikleri yatıştırır gibi görünürken, Batılı teknokratlardan aşırı tutuculara kadar herkesi en üst seviyede temsil edildiklerine inandırdı.

   

  Ancak son zamanlarda bu güç paylaşımında aksamalar ve geri tepmeler başladı. Önümüzdeki baharda yapılacak seçimlerde, ikisinden biri gücünü artıracak olan Medvedev ve Putin arasındaki güvenin bozulup bozulmadığını söylemek imkansız. Öte yandan, tek bir adama mı yoksa her ikisine birden mi bağlılık göstermeleri konusunda emin olmayan Rus yetkililer, iş adamları ve politikacılar, son bir ayı sinir bozukluğu içinde geçirdi.

   

  SPEKÜLASYONLAR GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

  Putin, devlet başkanlığına aday olması yasal olarak imkansız olan 2008 yılında yeni düzenlemeler yaptı ve devlet başkanlığıyla politikaya devam edip etmeyeceği kendisine kalmış durumda. Putin, önümüzdeki seçimlerde başkanlık adaylarının kim olacağı yönündeki spekülasyonları dindirmeye çalışmış olsa da, adaylığını açıklamakta çok geç kalabilir.

   

  Son haftalarda, kamuoyunda bazı küçük siyasetçilerle ilgili söylentilerin yayılmaya başlamasıyla ortalık yeniden hareketlendi. Örneğin, İktidar Partisi’nden Konstantin Zatulin, Libya konusunda Medvedev’in görüşleri yerine Putin’in düşüncelerini savununca komite görevinden alındı. Zatulin, Medvedev’in Putin ile anlaşmasının bozulduğunu ve başbakanın ayağını kaydırmaya çalıştığını söyledi.

   

  Zatulin, ikili arasındaki güvensizliğin çok yüksek olduğunu ve seçimlerden sonra da devam etmesinin beklendiğini belirtti. Zatulin’e göre, Medvedev’in danışmanları “başkanlık seçimlerini kazanmak için Putin’in kovulması gerektiğini mutlaka değerlendirmiş olmalı”.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı