Gündem Haberleri

  Putin silahlanmada Stalin’i örnek gösterdi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  03.09.2012 - 14:33 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın silahlanma konusunda tıpkı 80 yıl önce Josef Stalin yönetimi döneminde olduğu gibi modern güce sahip ülke haline gelmesi gerektiğini söyledi.

  Hafta sonu Çarlık Rusya'sı döneminde Napolyon ordularıyla yapılan tarihi Borodino Savaşı'nın yıldönümünde çimerlerin üzerinde Rusya Güvenlik Konseyi'ni toplayan Putin, önümüzdeki 10 yıl içinde Rusya’nın ana hedefinin tekrar süper askeri güç olmak olduğunu belirtti. 

  Toplantıda 80 yıl önce Stalin’in başarısını överek konuşmasına başlayan Putin, “Silah sanayi alanında bizim 30’lu yıllardaki büyük hamleye benzer bir girişime ihtiyacımız var. Dünyadaki silah teknolojisinden onlarca yıl geride kalmış bulunuyoruz. Geri kalmışlığı aşmamız için önümüzdeki 10 yılda 23 trilyon ruble (yaklaşık 718 milyar dolar) bütçe ayrıldı. Ama herkes bunun bizim son şansımız olduğunu çok iyi bilmeli. Devasa finansmanın ayrıldığı askeri modernizasyon programına baştan savma yaklaşılırsa sonumuz olur. Bir daha ne böyle bir para ne de böyle bir ortam bulamayız. Bu yüzden askeri sanayinin modernizasyonuna herkesin tıpkı zamanında Stalin’in gerçekleştirdiği başarıları hiza almalı” dedi.

  RUSYA BORODİNO SAVAŞI'NI ANDI/FOTO GALERİ

  Sovyet Rusya döneminin en zorba liderlerinden biri olarak nitelendirilen Stalin, 1930-1948 yılları arasında dünyayı “Kızıl Ordu” kavramıyla tanıştırmıştı. ABD’nin ardından ilk Rus atom bombası yine Stalin iktidarı döneminde üretilmişti.

  Rusya’daki liberaller Putin’in üçüncü dönem devlet başkanı seçilmesine bu dev silahlanma planı yüzünden karşı çıkıyordu. Liberaller Rusya’nın 700 milyar dolarlık birikimini askeri teknolojiler yerine insanlara hizmet verecek sektörlere yönlendirilmesini istiyordu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı