Gündem Haberleri

  Putin Rusya ekonomisinden umutlu

  Reuters
  06.12.2009 - 17:42 | Son Güncelleme:

  Son on yıldır Rusya’nın siyaset sahnesinde yer alan Rusya başbakanı Vladimir Putin, geçen hafta düzenlenen yıllık soru-cevap oturumunda, Rusya ekonomisine dair iyimser açıklamalarda bulundu.

  Reuters haber ajansında “Putin says no plans to leave power” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Putin’in “Rusya ekonomik krizde en kötüsünü geride bıraktı ve iş güvenliği, emeklilik ödemeleri ve yaşam standartlarında dair endişeleri olanlar sakinleştirildi” sözlerine yer verildi.                                          

  Devlet televizyonu ve radyosunda canlı olarak yayınlanan ve genelde genç Rusların katıldığı soru-cevap oturumunda Putin ayrıca Rusya ekonomisinin geçtiğimiz beş aylık süreçte, aylık ortalama yüzde 0.5 oranında büyüdüğüne de dikkat çekti.

  RUSYA HÂLÂ BRIC’IN DİĞER ÜYELERİNİN GERİSİNDE

  Putin, ülke ekonomisinden umutlu olsa da reel veriler bu inancı desteklemiyor. Petrol fiyatlarındaki artış Rus ekonomisini çöküşün eşiğinden kurtarmış olabilir ancak ülke halen Brezilya, Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan piyasaların gerisinde.

   

  Öte yandan, Putin oturum sırasında ülkede bir anda zengin olan Rusya’nın yeni zenginlerini sert bir dille eleştirdi ve “Sovyetler zamanında zenginlerimizin bir kısmı ön dişlerine altın diş takarak belli ederdi. Lamborgini ve diğer pahalı oyuncaklar da günümüzün altın dişi olarak kullanılıyor” dedi.

   

  Putin bu sözlerle, geçtiğimiz günlerde İsviçre’de Lamborghini ve Bugatti markalı arabalarıyla kaza yapan genç Rusları üstü kapalı bir şekilde kınadı.

   

  ÜLKE İÇİ SORUNLAR TARTIŞILDI

  Telefonlar, kısa mesaj ve e-postalarla, 2 milyona yakın sorunun toplandığı soru-cevap oturumunda, küresel sorunlardan çok ülke içi sorunların daha fazla konuşulduğu dikkat çekti.

  Kendisine soru soran ve sıkıntılarını dile getiren pek çok kişinin sıkıntılarını dindirmeye çalışan Putin, ülkede yaşanan terörist saldırıları kınadı ve “Rusya, terörizmin bel kemiğini kırdı ve vatandaşlarımıza saldıran bütün suçlular ağır cezalara maruz kalacak” dedi.

  Putin, devlet bünyesindeki televizyon ve radyo kanallarının haberlerinde kendisine fazlasıyla yer vermesinden ötürü, o zamanlar devlet başkanı olan Boris Yeltsin’den sonra çıktığı siyaset sahnesinde 10 yılı geride bırakmasına rağmen halen popüler.  

  Konuşmasının ikinci saatine kadar Medvedev’in adını bile anmayan Putin, sorulan sorular karşısında, Medvedev ile gerçekleştirdikleri ikili hükümet sisteminin sorunsuz bir şekilde işlediğini ve iki liderin ortak değerleri paylaştığını dile getirdi
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı