GeriGündem Putin, kuş gribi için önlem alınmasını istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin, kuş gribi için önlem alınmasını istedi

Putin, Rus kabinesini kabulünde yaptığı açıklamada, ilkbaharda göçmen kuşlar geçtiğinde neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yürütülmesi gerektiğini bildirdi.

Çin, Türkiye, Ukrayna ve Romanya gibi bu sorunla karşılaşan ülkelerin Rusya'nın çevresinde bulunduğunu belirten Putin, “Aynı sorunun ülkede tekrar ortaya çıkmasını engellemek için bugünden düşünmeli ve gereken her şeyi yapmalıyız” dedi.

Gıda piyasasının dikkatlice izlenmesi gerektiğini kaydeden Putin, ”Ancak tüketici piyasasına zarar vermeden sıhhi kontroller en üst seviyede yapılmalıdır. Ulaştırmaya özel bir önem verilmeli. Havayolları, demiryolları, motorlu ulaştırma yolları ve hassas bölgelerdeki sınırlara özel bir önem verilmeli” diye konuştu.

Caydırıcı önlemler almanın gerekli olduğunu ve bu sorunla başedebilmek için gerekli uzman sayısıyla ilaç miktarının belirlenmesinin gerektiğini ifade eden Putin, şunları kaydetti:

“Kabineden, özellikle kuş gribinin Rusya'ya girebileceği ilkbahar mevsimine yönelik hazırlıkları güvence altına almasını istiyorum. Eğer ek bütçe gerekiyorsa hükümet bunu zamanında ve sorgusuz sağlamalıdır. Başbakan Mihail Fradkov'dan bu sorunun çözümüne azami dikkati vermesini ve önlemler planını bana rapor etmesini istiyorum.”

TÜRKİYE'YE YARDIM TEKLİFİ

Toplantıda hazır bulunan Rusya Sağlık Dairesi Başkanı Gennadiy Onişçenko da, kuş gribi virüsüyle başetmesi için Türkiye'ye uzman ve malzeme yardımına hazır olduklarını söyledi.

Onişçenko, talep gelmesi halinde Türkiye'ye doktor, salgın hastalık uzmanları ve Rusya'da kuş gribiyle mücadelede deneyimli olan diğer uzmanları göndermeye hazır olduklarını belirterek, “Rusya, Türk doktorlara kuş gribinin teşhisini öğretmek ve bu mücadelede daha başarılı olabilmek için gerekli olan malzeme konusunda yardımcı olmaya hazırdır” dedi.

Hac görevini getirmek için Suudi Arabistan'a Türkiye üzerinden karayoluyla giden hacı adaylarının dönüşte kuş gribi virüsü getirebileceğini ifade eden Onişçenko, 4400 kişinin Irak ve Türkiye üzerinden karayoluyla hac görevini yerine getirdikten sonra Rusya'ya geleceğini söyledi.

Onişçenko, hacı adaylarının yüksek risk altında olduğunu belirterek, “Çünkü onların döneceği istikamet Türkiye'nin kuş gribi konusunda riskli bölgesi. Umarım Rusya Dışişleri Bakanlığı hacı adaylarının dönüş yolunu değiştirir. Hacı adaylarının dönüş rotasını diplomatik yollarla değiştirme konusunu ciddi bir şekilde düşünmeliyiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle