Gündem Haberleri

  Putin: İran’la görüşmeler zor ama iyimseriz

  DHA
  22.02.2006 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "İran’la görüşmeler kolay değil, ama iyimserliğimizi koruyoruz” dedi.

  Rusya Yılı etkinliklerinin açılışı için dün geldiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelen Putin, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Moskova’da dün ve önceki gün İranlı temsilcilerle Rus diplomatlar arasında gerçekleştirilen görüşmeler hakkında bilgi verdi. İran konusunda iyimserliklerini kaybetlediklerini ifade eden Rusya lideri, "Görüşmeler kolay değil, ama olumlu bir sonuca ulaşmayı umuyoruz" dedi.

  Moskova’daki görüşmelerde taraflar İran’ın nükleer programı için gerekli olan uranyum zenginleştirme işleminin Rusya’daki bir tesiste yapılmasını ele alıyor. İran başka ülkelerde ortak uranyum zenginleştirme yatırımlarına sıcak baksa da, bu işlemi kendi topraklarında yapma hakkını saklı tutmak da istiyor.

  KARABAĞ’DA ÇÖZÜM BÖLGEDE İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ

  Basın toplantısında Karabağ konusuna da değinen Putin, sorunun çözümünün bölgesel barış ve istikrar için çok önemli olduğu belirtti. Putin, bu amaçla Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ı Moskova’ya davet ederek, sorunun çözümü yönünde görüşmeler yapacağını da söyledi.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, çeşitli alanlarda stratejik ortak oldukları Rusya ile ilişkilerin gün geçtikçe arttığını kaydetti. Aliyev, Azerbaycan’da 2006 boyunca devam edecek Rusya Yılı faaliyetlerinin hem ekonomik hem de kültürel bakımdan başarılı geçeceğine inandığını belirtti.
  Rusya lideri Putin, bugün Haydar Aliyev Vakfı’nı da ziyaret ettikten sonra Moskova’ya dönecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı